Jdi na obsah Jdi na menu
 


Křemelina - Diatomaceous Earth (DE)

Křemelina je nezpevněná (sypká) hornina, která je tvořena většinou opálovými schránkami rozsivek (jednobuněčné řasy), podle nichž se označuje též jako rozsivková zemina. Dalším používaným názvem je diatomit, zahrnující horniny složené z diatom (schránek rozsivek) různého stupně zpevnění. Sypké se označují křemelina (diatomová zemina), zpevněné diatomové břidlice, někdy však pojem diatomit je používán pouze pro tyto zpevněné horniny břidličnatého charakteru. Kromě schránek rozsivek a jejich úlomků jsou v křemelinách zastoupeny jílové minerály, nejčastěji kaolinit a illit.

article preview

Historicky jsou rozsivky známé už od spodní jury, významné uloženiny jsou třetihorní (jezerní i mořské sedimenty), vznikají však i v dnešních vodních pánvích chladnějších oblastí, chudých uhličitanem vápenatým. Velmi příznivé podmínky pro rozvoj diatom představují blízké sopečné oblasti, neboť sopečný popel je snadno přístupným zdrojem potřebných anorganických látek pro stavbu schránek. Významné výskyty u nás jsou většinou neogénního stáří, sladkovodního původu nebo vznikly ve vodách s velmi nízkou salinitou.

Křemelina je velice jemnozrnný, práškovitý až jílovitý sediment. Je-li čistá, má bílou barvu, bývá i nazelenalá, šedá, hnědavá dle příměsí. Vysoce kvalitní křemelina obsahuje kolem 90 % SiO2. Důležitou vlastností pro využití je pórovitost, dosahující u dobrých druhů až 80 %. Objemová hmotnost vysušené křemeliny je 0,3–0,5 g/cm³, takže výrobky z ní plavou na vodě. Dalšími ceněnými vlastnostmi jsou tepelně izolační, žáruvzdornost, vysoká absorpční schopnost, odolnost vůči kyselinám atd.


Křemelina je přírodní a organický zdroj rostlinného křemíku. Sladkovodní usazeniny diatomu jsou použitelné ke konzumaci jak pro zvířata, tak pro lidi, protože se jedná o nejčistší formu křemeliny. V Americe se nachází 600 ložisek křemeliny, ale jen čtyři ložiska jsou vhodné pro lidskou konzumaci podle standardů FDA. Většina lidí má nedostatek minerálního křemíku v organizmu, který je mezi jinými nezbytný pro vstřebání a uložení se vápníku do kostí.


Pro lidský organismus má křemík nezastupitelný význam, je nezbytnou součástí mnoha enzymů řídících chemické reakce v našem těle. Spolu s vápníkem a hořčíkem přispívá ke stavbě pevných kostí a k tvorbě pojivových tkání (kůže, nehtů, vlasů), kterým dodává pevnost a pružnost. Je jedním ze základních stavebních kamenů svalových tkání, má vysoké protizánětlivé účinky, zrychluje hojení ran a působí proti stárnutí kůže.


Nedostatek křemíku v organizmu způsobuje: zpomalení růstu a vývoje; větší lomivost a deformaci kostí; vypadávání a lomivost vlasů; lomivost a křehkost nehtů; osteoporózu; záněty pokožky, špatné hojení jizev a ran, keloidy; větší přecitlivělost na chlad; špatný stav zubů a dásní; nedostatečná kondice chrupavek, vazů a šlach.


Pozitivní vliv křemíku na lidský organismus: posiluje imunitní systém; chrání před nebezpečnými volnými radikály (antioxidant); podporuje hojení ran; má protizánětlivé účinky, léčí záněty; působí preventivně proti vzniku srdečních onemocnění; podílí se na stavbě kostí; je důležitý pro krásu vlasů, nehtů a pokožky; pozitivně se podílí na syntéze vitamínu B1 v lidském organismu; kontroluje přenos nervových impulsů; je prevencí osteoporózy; chrání před Alzheimerovou chorobou; tlumí škodlivý vliv hliníku na lidský organizmus; snižuje hladinu cholesterolu v krvi; má příznivý vliv na srdce a krevní oběh; pozitivně ovlivňuje močové cesty a funkcí ledvin; napomáhá léčbě kožních chorob; má pozitivní vliv na starší lidi a ženy v menopauze.


 Indikace:

vysoký krevní tlak, cholesterol, osteoporóza, ztráta váhy, kosmetika, vlasy, nehty, zuby, dásně, energie, bakterie, hleny, má proti stárnoucí efekt, bolesti hlavy, infekce močových cest, syndrom dráždivého tračníku, zdraví tlustého střeva - čistí střevo a udržuje ho zdravé, prevence polypů, rakoviny, vředů, detoxikace tlustého střeva, snižuje záněty tlustého střeva; žaludeční vředy, uklidní průjmy, odstraní zácpu, eliminuje červy a parazity, ovlivňuje zdraví a kondici pokožky, imunitu.


Křemelina k lidské spotřebě, fakta a instrukce


Potravinářská sladkovodní křemelina (Fossil Shell Flour) má více než 1500 použití: přírodní, holistické použití ekologickým způsobem.


Používá se v domácnosti, u domácích mazlíčků, na rostlinách, u hospodářských zvířat a pro uskladnění zrna. Je to zcela přírodní a ekologický prostředek podle OMRI.


Někteří vědci říkají, že "Není život bez křemene". "Oxid křemičitý je nejdůležitějším stopovým prvkem pro lidské zdraví!"


Křemík hraje důležitou roli při mnoha tělesných funkcí a má přímý vztah k minerální absorpci. Průměrný člověk má přibližně sedm g oxidu křemičitého v těle, toto množství zdaleka překračuje údaje pro další důležité minerály, jako je železo.


Jak působí křemelina na lidský organizmus


1. Absorbuje - Jak se pohybuje přes žaludek a zažívací trakt, tak k sobě přitahuje a absorbuje bakterie, houby, prvoky, viry, endotoxiny, pesticidy a zbytky drog, E-Coli a těžké kovy. Tyto toxiny jsou chyceny a vyplaveny ven z těla. Kromě toho jsou větší paraziti, kteří shodou okolností žijí v trávicím ústrojí "rozřezáni" a zabiti ostrými okraji křemeliny.


Všechny tyto aktivity vedou k mnohem zdravějšímu tělu s méně nemocemi. Tento lepší pocit způsobuje detoxikace toxinů z těla a to, že náš imunitní systém dostane impuls, který potřebuje.


2. Čistí - Křemelina je velmi tvrdá. Na stupnici tvrdosti, kde je diamant na stupni 9, tak křemelina je na 7 stupni. To je velmi důležité, protože jak tyto miliony drobných, tvrdých a ostrých válců křemeliny, prochází tenkým a tlustým střevem, tak "drhnout" zdi střev. Po pouhých několika měsících užívání křemeliny, už není stěna střeva potažená hlenem a plísněmi, ale je ČISTÁ!


3. Vyživuje – Křemelina obsahuje 15 přirozeně se vyskytujících minerálů, které jsou vynikající pro tělo. Tyto minerály podporují zdravější a lesklejší vlasy, kůži a nehty. Přísun minerálů do organizmu poskytne tělu více dobré energie a vytrvalosti.


Výhody užívání křemeliny jsou tyto:


1. Pravidelné pohyby střev (to je první vliv užívání křemeliny)


2. Zdravější tlusté střevo. To je obzvláště důležité, jak stárneme. Čistým zdravým tlustým střevem zabráníme tvorbě polypů, rakovině a vředů.


Dále podpoříme detoxikaci organizmu detoxikací tlustého střeva. Dnes, mnoho lidí utrácí tisíce dolarů za postupy a produkty na čištění tlustého střeva, čímž dělají to samé, co udělá levněji křemelina.


Mnoho uživatelů hlásí po užívání křemeliny zvýšenou energii a potřebují méně spánku. To je dosaženo tím, že se potraviny a živiny lépe vstřebávají do krevního oběhu. Přes znečištěné tlusté střevo se mnoho živin a potřebných látek nevstřebá.


Malé množství křemeliny se dostane a vstřebává do krevního oběhu jako oxid křemičitý. Jednou z výhod křemene je, že pomáhá ničit špatné tuky. Všichni víme, že je možné s křemelinou, snížit vysokou hladinu cholesterolu o 40-50 bodů.


Každý je také překvapen, když mu po užívání křemeliny klesne vysoký krevní tlak.


Výhod křemene je mnoho. V dnešních obilovinách je vlastně nedostatek křemíku. Před lety, byl obsah oxidu křemičitého v našich potravinách přiměřený, ale s dnešními hybridy a pěstováním na vyčerpané půdě, je jen asi 1/3 oxidu křemičitého z celkové potřeby dodávaná v naší stravě. Užívání křemeliny je jednoduchým a levným způsobem, jak dostat potřebný křemík do vašeho těla.


Příjem křemene prostřednictvím křemeliny může pomoci v mnoha směrech:


Pomůže snížit vysoký krevní tlak!


Pomůže snížit vysoký cholesterol! Většinou je hlášeno snížení o 40-60 bodů po pouhých 2 týdnech užívání křemeliny.


Pomáhá zmírňovat pocity bolesti kloubů. Osteoporóza je příznakem procesu stárnutí. Jak se vápník v našem tělesném systému vyčerpává, tak se naše kosti stávají křehkými a slabými.


Užíváním čistého vápníku jako doplňku stravy nelze vyléčit nebo zastavit toto ohrožující a ochromující onemocnění, protože tělo nemůže asimilovat a využít vápníku bez přítomnosti oxidu křemičitého.


Důkazy nasvědčují tomu:

, že místo ovlivnění hojení kostí, doplňkový minerální vápník způsobuje opak - urychluje vyplavování vápníku pryč z kostí.


A tím urychluje degenerativní proces osteoporózy a podobných chorob, které ovlivňují podpůrné a pojivové tkáně v lidském těle. U osteoporózy může oxid křemičitý zastavit bolest a dokonce obnovit vlastní sebeléčivý proces hojení. Křemen je zodpovědný za uložení minerálů do kostí, zejména vápníku. Urychluje hojení zlomenin a také snižuje zjizvení v místě lomu. I v případě, když je vápník nedostatečný, může být tělo díky křemenu obohaceno o vápník a dostat ho do kosti, kde ho potřebuje.


 Zdravější kůže

V zámoří je křemelina široce používána jako produkt pro zdraví a krásu vlasů, kůže, nehtů, kostí a kloubů.


Degenerace tkání se urychluje v důsledku stárnutí, u pojivové tkáně se vyvíjí stále větší neschopnost udržet vlhkost, pokud zůstane bez pomoci. Křemík může pomoci zpomalit degenerativní proces pojivové tkáně. S oxidem křemičitým může být samozřejmě zachována vitalita, dokonce obnoveny vady na kůži, které se za ty léta nahromadí. Kolagen, sestávají většinou z oxidu křemičitého, je lepidlo, které nás drží pohromadě. Pokud naše tělo má dostatek křemenu, bude mít dost kolagenu, abychom vypadali mlaději. Křemík pomáhá s kůží, hojí problémy a zranění, včetně svědění, vyrážky, abscesy, vředy, akné, otlaky, bradavice, ekzémy, popáleniny, omrzliny, benigní kožní vředy, bodnutí hmyzem a proleženiny. Pokud budeme pravidelně dodržovat příjem křemene do organizmu, tak si vaše pokožka udrží svůj mladistvý vzhled. Křemelina má protizánětlivé účinky, dezinfikuje, absorbuje zápach.


Růst vlasů

Je to přirozený zvětšovač krásných vlasů. Vlasy obsahují 90 mikrogramů křemíku na gram, jsou skoro stejně bohaté na oxid křemičitý, jako zdravé kosti, které obsahují 100 mikrogramů křemíku na gram. Oxid křemičitý je hlavní složkou vlasů. Použití dobrého křemičitého doplňku stravy (např. DE) by mělo být součástí vašeho probíhajícího programu péče o vlasy, pro revitalizaci vlasů. Křemík pomáhá předcházet plešatosti, stimuluje zdravější růst vlasů a zajišťuje jejich krásný lesk a sílu.


Zuby a dásně

Zpevnění smaltu, oxid křemičitý chrání dutiny a zachovává zuby. Křemík také zabraňuje krvácení dásní, atrofii dásní a recesi, která způsobuje uvolnění zubů, což by mohlo v konečném důsledku vést ke ztrátě zubů. Křemík účinně bojuje s vředy a s rozpadem kostí a zubů a také snižuje zánět.


Zpevňuje nehty

Vaše nehty jsou vyrobeny z bílkovin a rostou čtyři-pět milimetrů za měsíc v průměru. S dodáním oxidu křemičitého do organizmu se křehké nehty normalizují v průběhu krátké doby. Křemík zkrášlit vzhled vašich nehtů a zlepší jejich tvrdost, což je účinní lesklejší a méně náchylné k lámání.


Další výhody!


Křemík pomáhá snižovat špatný cholesterol a zvyšovat dobrý.

Křemík pomáhá blednutí, mizení stařeckých skvrn.

Křemík stimuluje metabolismus na vyšší energetickou hladinu.


Křemelina má záporný náboj a bakterie mají kladný náboj. Předpokládá se, že to vytáhne bakterie ven z těla.


Plíce: Křemík pomáhá opravovat a udržovat vitalitu plicní tkáně a chrání ji před znečištěním. Od udržování nebo obnově elasticity plicní tkáně, oxid křemičitý snižuje zánět v průduškách. Působí jako kašel snižující agens. Křemík tonizuje horní cesty dýchací (nos, hltan, hrtan) a snižuje otoky, protože má pozitivní účinek na lymfatický systém.


Menopauza: Křemík udržuje menopauzu bez stresu a pomáhá předcházet mnoha nežádoucím vedlejším účinkům.


Rakovina nemůže přežít v buňkách, které mají správnou úroveň křemene. Křemík pracuje s jinými antioxidanty na pomoci předejít předčasnému stárnutí a ochránit mladistvý vzhled těla.


Ledviny a močové cesty

Křemík může pomoci zabránit tvorbě ledvinových kamenů a léčit infekce močových cest. Je to přirozené diuretikum, které může zvýšit vylučování moči o 30 procent, čímž podpoříme vylučovací systém a obnovení normální funkce těchto životně důležitých orgánů.


Střeva

Přítomnost dostatečného množství křemene ve střevech může snížit záněty trávicího traktu. To může vést k dezinfekci v případech žaludečních, střevních vředů a hlenu. Křemík může zabránit nebo uklidit průjem nebo zácpu. Křemík pomůže normalizovat hemoroidní tkáně. V regulaci a normalizaci střeva má oxid křemičitý příjemný vedlejší efekt, že může i zmírnit bolesti spodní části zad, které často trápí starší lidi. Křemelina napomáhá k pravidelné stolici a zdravějšímu tlustému střevu. V důsledku toho bude mít tělo zkušenost s lepšími pohyby střev, čím se bude dále zlepšovat zdraví a celková pohoda. Křemelina je skvělým protiparazitickým lékem, jak pro zvířata, tak pro lidi. Její každodenní užívání napomáhá eliminovat všechny střevní červy a parazity z těla a udržuje střeva čisté.


Uši

Příjem křemíku působí jako podpůrná léčba při zánětech středního ucha.


Lymfatický systém

Vzhledem k tomu, že má pozitivní účinek na lymfatický systém, může být použit na otoky lymfatických uzlin v krku.

Krevní oběh

Křemík může pomoci normalizovat krevní oběh a reguluje vysoký krevní tlak (hypertenzi).


Křemík může pomoci snížit vertigo, bolest hlavy, tinnitus (hučení v uších) a nespavost.


Křemík může pomoci při léčbě cukrovky podporou syntézy elastázy inhibitoru ve slinivce břišní.


Křemík může pomoci při arteriální nemoci posílením krevních cév. Studie potvrzují, že s věkem, oxid křemičitý zmizí z aorty, čímž se kritický oslabí pojivová tkáň srdečních cév a tím se zvyšuje riziko srdečních chorob.


Nedostatek křemíku může mít vliv na srdce a cévy. Může tak kritický oslabit jeho pojivovou tkáň a tím se zvětší riziko srdečních příhod. Oxid křemičitý má inhibiční účinky na srdeční choroby.


Dýchací systém

Křemík může pomoci zabránit tuberkulóze.


Pohybový systém

Díky zlepšení pružnost kloubů, oxid křemičitý pomáhá při revmatismu.


Mozek

Křemík může pomoci zabránit nebo zmírnit Alzheimerovy choroby tím, že brání tělo od pohlcování hliníku a může nápomoci detoxikaci hliníku z tkání.


Imunitní systém

Oxid křemičitý může stimulovat imunitní systém.


Hubnutí

Křemelina pomáhá lidem zhubnout, stimulací metabolismu na vyšší energetickou úroveň. Křemelina užívaná ráno omezuje chuť k jídlu na celý den. Znečištěné tlusté střevo a střevní trakt mohou také vést k nadváze a obezitě, protože lidé nemají správný příjem živin pro svůj organizmus a proto více jí, aby získali živiny pro své orgány. Užíváním křemeliny tak podpoříme optimální zdraví a lepší absorpci živin a stopových látek do našeho organizmu.


Dávkování: Vezměte 1-2 polévkové lžíce denně smíchané v nějakém druhu kapaliny nebo potraviny. Neexistuje žádná nepříjemná chuť. Vzhledem k tomu, že se nerozpustí, několikrát tekutinu promícháme při pití, což zabrání jejímu usazování. Někteří lidé zažili vyšší energetickou hladinu, takže je asi lepší, aby se to neužívalo před spaním. Není třeba se bát předávkování, případný přebytek křemenu v těle je automaticky odstraněn pomocí krve ledvinami a střevy.


Denní dávka křemíku je 20-30 mg.


Upozornění: Křemík ani jeho běžné anorganické sloučeniny nejsou toxické, jsou natolik inertní, že projdou trávicím traktem zcela neporušeny. Problémy nastávají spíše při dlouhodobém vdechování mikroskopických částeček, větší opatrnost se při užívání křemeliny doporučuje u astmatiků, její vdechnutí může vyvolat astmatický záchvat. Dále musíme při užívání křemeliny dávat pozor, aby se nedostala do očí, může způsobovat suchost očí a zápaly. Nadměrné dávky křemíku se nesmí užívat v případě, kdy u pacienta byla prokázána přecitlivělost na křemík, nebo trpí-li vážnou poruchou činnosti ledvin, protože může zapříčinit vznik močových kamenů. Dále by se křemelina neměla užívat v teplé vodě, protože se následkem tepla krystaly roztopí a užívání křemeliny ztratí svůj detoxikační efekt. Vnější užití křemeliny může vysušovat kůži, ruce a nohy – myslete na to i u zvířat! Všechny tyto doporučení se týkají potravinářské křemeliny, křemelina na filtraci bazénů nebo pro zvířata není vhodná pro lidskou konzumaci!


Další způsoby použití křemeliny

Pleťová maska – Smíchejte křemelinu s vodou v takovém poměru, dokud nevznikne pasta. Tuto pastu naneste na obličej kruhovými pohyby až do drhnutí pokožky, aby byl obličej úplně pokryt pastou. Pak nechte pastu působit 2 minuty a pak si ji smyjte teplou vodou. Obličej bude úplně očištěný a budete mít čistší a hladší pleť.


Zubní pasta – Můžete si trošku křemeliny přidat ke své zubní pastě a vyčistit si zuby kartáčkem jako obvykle. Efektem budou čistější a bělejší zuby jako kdybyste byl u zubaře.


Čistič kovů – Udělejte si pastu z křemeliny a trošky vody, touto pastou pak můžete leštit kovové předměty. Hodí se i na čištění sprch, dřezu a kohoutků.


Hmyz – křemelinu můžete použít na všechny druhy hmyzích škůdců: štěnice, mravence, pavouky jak v domě, tak na zahradě i u hospodářských zvířat. Nezapomeňte na to, že křemelina může zabít i užitečný hmyz, proto ji použijte odpovídajícím způsobem!


Případy:

1) Musím říct, že křemelina je „zázrakem“ v mém životě. Za posledních pět let mě pobolívala pravá strana těla. Posledních pár týdnů byla už tato bolest nesnesitelná. Nikdy jsem neuvažovala o náhradě kyčelního kloubu, ale bolest byla tak velká, že jsem musela něco udělat, dokud křemelina nezačala zmírňovat moje bolesti. Chodila jsem kompletně kulhavě na pravou stranu, nemohla se sehnout a ani zvednout pravou nohu, abych se obula. Za pouhých sedm dní nemohl můj manžel a rodina uvěřit tomu, co pro mě křemelina udělala. Těšíme se na další léčbu v několika následujících týdnech. Díky.


2) Teď o mém užívání křemeliny. Užíval jsem zaoblenou lžíci denně po dobu tří týdnů do tohoto pátku. A mohu si říct „Kde jsi byla celý můj život?“ Moje bolesti zad byly pryč do tří dnů, ty byly dost špatné před třemi týdny, Moje suchá kůže je teď lesklá, ne vločkovitá. Měl jsem celý tento rok problémy se zablokovaným pravým kolenem, což bylo velmi bolestivé. Nemohl jsem si ani kleknout na zahradě, to se taky zlepšilo. A taky jsem zbavil dům mé sestry od blech, která proti nim bojovala s chemikáliemi posledních šest nebo osm měsíců. Fantastická věc! Jsme Vám za to vděční. S pozdravem Larry.


3) Ze všeho nejdřív, můj cholesterol je dole – ve skutečnosti jsem si rozdělila lék LIPITOR na půlku. Ukázala jsem křemelinu své sestře a miluje ji. Ona říká, že se prostě cítí lépe. Minulý týden dostala překvapení svého života. Má osteoporózu a chodí na kontrolu hmotnosti kostí každých pár měsíců. Když šla na kontrolu minulý týden, tak výsledky potvrdily, že se její kostní hmota ve skutečnosti zvýšila. Ona si také všimla, že zmizely jí všechny stařecké skvrny na rameni.


4) Píši Vám v naději, že si to někdo přečte a pomůže mu to jako mně. Zkusil jsem užívání křemeliny, používal jsem asi 3 vrchovaté lžíce na pohár vody, abych uklidnila mého manžela. On mi řekl, že by to bylo dobré na mé vlasy. Nemá to špatnou chuť, vlastně je to dobré. Nicméně o týden později jsme jeli do obchodu. Podívala jsem se dolů a všimla si, jaké mám nehty. Předtím jsem si je okousala, pokud si vzpomínám. Šla jsem ven a koupila si lesk na nehty. Nemohla jsem uvěřit tomu, že mi tak rychle narostly a měla jsem nutkání si je kousat. Moje vlasy byly předtím řídké, teď jsou hustější. Když byla má 25letá sestra těhotná, tak toužila jíst křídu. Její manžel šel do obchodu a koupil jí křídu na jezení, Pak jí dal některou křemelinu a ona to miluje. Přestala jíst křídu a užívá křemelinu každý den.


5)  Před šesti lety mi byl předepsán lék SATIN na vysokou hladinu cholesterolu. Měla jsem na něj hroznou reakci po tolika letech užívání. Od té doby bojuji s cholesterolem. Letos v lednu byl zase velmi vysoký, celkový cholesterol byl 324, triglyceridy 616. Rozhodla jsem se zkusit užívání křemeliny. Právě jsem si opět kontrolovala hladinu cholesterolu a po pouhých 10 týdnech užívání můj cholesterol klesl o 91 bodů na 233 a můj triglycerid klesl o 370 bodů na 246. Jsem nadšená! Konečně mám možnost to dostat pod kontrolu bez léků na předpis.


6) Před uvedením mé druhé objednávky bych Vám chtěla popsat, jak na mě křemelina působila. Už jsem se dlouho neprobudila s bolestí kyčle uprostřed noci. Ale první věcí, kterou jsme si s manželem všimli, že není unavený po celou dobu. Má energii po celý den, bez změn nálad. Po obědě má více projektů a aktivit, které udělá do konce dne.  Podělili jsme se o poznatky o křemelině se svými přáteli.

Jeden z našich přátel je malíř obchodů. Má (měl) artritické bolesti v malíčku, který nemohl ohnout tak, aby se nedotkl jeho dlaně bez nesnesitelné bolesti, takže mu ztěžovalo práci. Poté co užíval více týdnů křemelinu, tak ho může ohnout s mnohem méně bolestí.


Další přítel, který je plešatý na vrcholu hlavy, šel ke svému holiči. Vzhledem k tomu, že ho vždy stříhal na „ježka“, tak se ho holič zeptal, co dělá, protože mu rostou vlasy. Netřeba říkat, že náš přítel je působením křemeliny velmi rozrušený, což je důvod, proč se chystám objednat 50 liber křemeliny.


Ještě jedna věc: Mravenci nemají rádi křemelinu. Posypala jsem křemelinou dokola základy domu a od té doby jsem je neviděla. Děkuji za nabídku tohoto výrobku a za jeho cenovou dostupnost.


Podobné: Silicea terra, Silicea marina, Equisetum arvense.


Zdroje:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Křemelina

http://cs.wikipedia.org/wiki/Křemík

http://www.nasevyziva.cz/sekce-mineraly/clanek-kremik-silicium-si-563.html

seminář dr. Robina Murphyho, 16. - 17. března 2013 v Praze (materiály uveřejněny se svolením dr. Robina Murphyho)


volný překlad © 2013 vilcakul