Jdi na obsah Jdi na menu
 


Homeopatie a dentice

Objevení mléčných zubů je důležitým schůdkem vývoje dítěte, potřebným k přechodu ze stravy mateřským mlékem na tuhé jídlo, dále k dobré tvorbě hlasu a řeči, a taky k harmonické mimice obličeje.

article preview

Objevení mléčných zubů je důležitým schůdkem vývoje dítěte, potřebným k přechodu ze stravy mateřským mlékem na tuhé jídlo, dále k dobré tvorbě hlasu a řeči, a taky k harmonické mimice obličeje.


 

Tento proces většinou začne okolo půl roku dítěte a trvá až do 2 a půl roku věku. K prořezání 20 mléčných zubů může docházet s časovými odchylkami u každého jedince. U někoho se objeví první řezáky ve věku několika měsíců, u některého k tomu dojde jen okolo jednoho roku. Jestliže se miminko vyvíjí normálně, tak tyto odchylky nemají velkou důležitost.


 

Průnik zubů dásní může být pro děťátko méně nebo více nepříjemný. Mohou se objevit následující potíže, jako je zvýšená teplota, sténání, zvýšené slinění, nechuť k jídlu, poruchy spánku, řídčí stolice, zahlenění horních cest dýchacích. K tomu, abychom mohli rozhodnout, jestli potíže dítěte způsobuje dentice, musíme vyšetřit dáseň. Je-li její povrch, kde pronikly zuby bělavý - to vylučuje bolestivost z dentice. Naopak, když zjistíme, že její povrch je nerovný, opuchlý, začervenalý nebo už je vidět proříznutí zubu dásní, tak jde s velkou pravděpodobností o bolest z dentice.


 

Horečka není bezpodmínečně běžným příznakem dentice. Dentice může narušit rovnováhu organizmu, tím narůstá vnímavost k onemocnění. Takže dítě většinou nemá horečku, protože mu rostou zuby, ale proto mu leze ven zub, protože má horečku. Při horečce se totiž zrychluje metabolismus, následkem toho se zrychlí i dentice. Zvýšení teploty nebo menší horečku během dentice nemusíme řešit, naopak při vysoké horečce miminka se obraťme na pediatra, protože vysokou teplotu pravděpodobně způsobuje jiné onemocnění dítěte a ne dentice.


 

Rady na zmírnění potíží při dentici:


 

- dejte miminku kousátko ke kousání.

- ochlazujme chladným a tvrdým předmětem citlivou dáseň (např. ledovou kostkou zabalenou v čisté látce, studenou lžičkou, chladícím kousátkem).

- během dne podávejte miminku po 10 minutách lžičku čisté vody (kvůli zvýšenému slinění musíme nahrazovat tekutiny, popřípadě zabránit vysušení pokožky okolo úst krémem).

- může pomoci kousátko z fialkového kořene nebo jemná masáž dásně zředěným výtažkem z Ratanhie.


 

Jakmile se zuby proderou, musíme je čistit. Třeme zoubky měkkým hadříkem na prstu, při objevení se mléčných stoliček použijeme dětský kartáček. Umytí zoubků dětskou zubní pastou se doporučuje tehdy, když si už dítě dokáže vypláchnout ústa. (Poznámka: že je důležitá výchova dítěte k samostatnosti při ústní hygieně, do školního věku by mu při večerním čištění zubů měl pomoci rodič).


 

Homeopatická léčba potíží kvůli dentici:


 

Na široké škále problémů kvůli dentici může pomoci dobře vybraný homeopatický lék, ať se už jedná o dítě trpícím mírným neklidem až po noční nespavost. Přesným pozorováním fyzických, emocionálních rekcí a taky doprovodných symptomů můžeme najít symptomatický lék, který nejlépe pokrývá symptomy dítěte. Jestliže se v popředí objeví specifické potíže (průjem, potíže dýchacích cest atd.), tak vyhledáme lék v příslušných kapitolách.


 

Pomalý vývoj a opožděná dentice se už považuje za konstituční charakteristiku, tyto rysy můžeme už brzy léčit konstituční terapií. Doporučujeme, aby tato léčba proběhla pod vedením homeopatického lékaře.


 

Dávkování:

Ke zmírnění potíží kvůli dentici používáme nízké nebo střední potence, v závislosti od toho nakolik jsou přítomny "jen" fyzické symptomy, nakolik jsou silné, vážné. Střední potenci podejme tehdy, když chceme pomoci na mentální úrovni, např. ke zvládnutí silného neklidu.


 

Pro kojence a malé děti podávejte homeopatický lék vždy rozpuštěn v trošce vody na umělé lžičce!


 

Nízké potence (C5, C9, D4, D6, D12) podávejte v závislosti na symptomech 3-4-5x denně, střední (C15, C30, D30) 2-3x denně po 1-2 kuličkách v jedné dávce. Jestliže se po 2-3 dávkách léku nezlepší stav dítěte, pozorujme lépe symptomy dítěte a vyhledejme jiný homeopatický lék, který lépe pokryje příznaky.


 

Nejčastěji používané homeopatické léky:

ANTIMONIUM CRUDUM, CALCAREA CARBONICA, CHAMOMILLA, COFFEA

 

Nejdůležitější léky horečky při dentici:

Aconitum, Belladonna, Chamomilla, Gelsemium, Rheum, Silicea, Veratrum viride.

 

Průjem během dentice:

Calcarea carbonica, Chamomilla, Dulcamara, Ferrum metallicum, Rheum, Silicea.

 

Prořezávání zubů se zvracením:

Aethusa, Antimonium crudum, Antimonium tartaricum, Bryonia alba, Ignatia, Ipecacuanha, Veratrum album.


 

ACONITUM

Symptomy se objevují náhle, jako bouřka z čistého nebe, vytvoří se z minuty na minutu, trvají krátko dobu, rychle odejdou. Charakteristikou tohoto stavu je silná úzkost a neklid. Zánět dásně s extrémně silnou bolestí. Miminko si pěstičkou tře dásně. Během dentice se náhle objevuje vysoká horečka.

Zhoršení: chladným vzduchem, chladnými nápoji, v noci.

Zlepšení: na čerstvém vzduchu, v klidu.


 

AETHUSA

Charakterizují ji prudké symptomy (zvracení, křeče, bolesti), které doprovází nadměrné vyčerpání a omámenost, a taky nedostatečné schopnosti reakce. Dítě trpí, pláče, je neposlušné, má neklidný výraz tváře. Dítě je přecitlivělé na mléko, jakmile ho polkne, tak ho náhle vyzvrací, nebo ho vyblinká později v sráženém stavu. Po zvracení je hladové, chce znova kojit. Lék je vhodný pro podvyživené kojence a taky pro děti, které nemají sílu udržet hlavu. Nebo pro ty děti, které nejsou obzvláště nemocné, ale sem tam se nedokážou postavit nebo něco zvednout kvůli slabosti.

Zhoršení: mezi 3 a 4 hodinou, večer, teplem, při horkém počasí, mlékem, námahou.

Zlepšení: na čerstvém vzduchu, při procházce venku.


 

ANTIMONIUM CRUDUM

Po Chamomille je to druhý nejčastěji předepisovaný lék na dentici. Má velmi citlivé zuby. Předčasná paradentóza. Říhání páchnoucí zvratky, vracející se říhání. Miminko po kojení vyzvrací srážené mléko a odmítá další kojení. Má malou potřebu tekutin, chce kyselé věci.

Zhoršení: když se na něj podívají, když se ho dotknou, v noci v postýlce, teplem postýlky, chladnými nápoji, když se jazykem dotkne zubů, chladnou koupelí, ale i v horku.

Zlepšení: klidem, po říhání, pohybem.


 

ANTIMONIUM TARTARICUM

Dítě potřebuje hodně péče, starostlivosti - přestane brečet jen tehdy, když ho zvednou a nosí ho. Kojenec se přisaje na prso a vzlykne přitom jakoby nedostálo vzduch. Běhen dentice často zvrací. Nemá žízeň, má odpor ke každému jídlu.

Zhoršení: teplem, chladem, vleže, mlékem.

Zlepšení: zvracením, po říhání, pohybem.


 

BELLADONNA

Kvůli velmi silné bolesti je miminko neklidné, kope, kouše, ječí. Rty a dásně jsou velmi rudé. Ústní dutina je suchá, horká. Mohou se objevit i záchvěvy svalů.

Zhoršení: pohybem, dotekem, světlem, hlukem, otřesy, průvanem, odpoledne po 3 hodině.

Zlepšení: v klidu, teplem, v tmavé místnosti.


 

BRYONIA

Dítě nesnáší, když ho vezmou do ruky a zvednou ho. Suché sliznice, popraskané rty. Velká potřeba tekutin, chce vypít velké množství studené vody. Říhání, zvracení po teplých nápojích.

Zhoršení: sebemenším pohybem, při vstávání, dotekem, chladem.

Zlepšení: silným tlakem, klidem, chladným vzduchem.


 

CALCAREA CARBONICA

Je to důležitý konstituční lék. Děti mají sklon k obezitě. Charakteristiky: slabé kosti, opožděná dentice (po 12 měsíci), pomalu se uzavírající fontanely, pocení hlavy je intenzivnější při dentici, noční skřípání zubů. Dítě se pokouší zmírnit bolest tak, že si strká prsty do pusinky. Během dentice má řídčí stolici, která má kyselá zápach, stejně jako zvratky a pot. Nedostatek vápníku, protože ho organizmus nedokáže zpracovat.

Zhoršení: chladem v jakékoliv formě: chladným počasím, chladnými nápoji, koupelí, vlhkým vzduchem, mlékem.

Zlepšení: vleže, po spánku, teplem, suchým počasím.


 

CALCAREA PHOSPHORICA

Často ji podáváme jako konstituční lék. Tyto děti jsou hubené nebo chorobně vyhublé, často jsou neklidné, potřebují soustavně pochovat, které se pomalu naučí chodit, mají opožděnou dentici - zuby se proderou okolo jednoho roku a i fontanely se uzavírají pomalu. Má studené končetiny, pocení na hlavě. Slabé trávení. Při dentici se může objevit průjem, s velkou plynatostí střev, se zelenou, hlenovitou stolicí, ale mohou se vytvořit i potíže dýchacích cest. Zuby jsou měkké, mají povlak na povrchu. Potíže při dentici spojené s křečemi v břiše, bez horečky.

Zhoršení: chladnými a teplými jídly, ze ztráty tekutin, vlhkým, chladným počasím.

Zlepšení: vleže, po spánku, teplem, suchým počasím.


 

CHAMOMILLA

Nejčastěji používaný lék při dentici. Podáme ho jako první, když nenajdeme jiné symptomy poukazující jednoznačně na jiný lék. Pro tento lék je charakteristická velká přecitlivělost, netrpělivost a podrážděnost. Miminko má okem viditelně velké bolesti, na jejich zmírnění si strká prsty do pusinky. Dítě je náladové: chce své hračky, ale hned na to je i rozháže. Vypadá to, že se mu nedá ničím vyhovět, i když se přechodně uklidní, když ho zvedneme a chodíme s nim, kolébáme ho. Jednu polovinu tváře (pravidelně tu, kde mu vylézá zub) má červenou a horkou a druhou stranu má studenou a bledou. Dítě velmi špatně snáší horko, silně se potí, má velkou žízeň, špatně spí, trápí ho kolika, má průjem: s kyselým zápachem, zelené barvy, s hlenovitou, kouskovitou stolicí, se zápachem připomínající záprdek. Před půlnocí má suchý, spastický, trhavý kašel. Záchvěvy svalstva v končetinách, mohou se objevit křeče.

Zhoršení: vztekem, teplým jídlem, nápoji, pravidelným pitím heřmánkového čaje, v noci, chladným vzduchem.

Zlepšení: v náručí, když ho zvednou a chodí s nim, pocením, chladným, ledovým obkladem.

Když nepomůže Chamomilla, tak zkuste Belladonnu.


 

COFFEA

Charakterizuje ji stupňující tělesná a duševní aktivita, málo spí. Dítě se mrzutě přehazuje, trápí se s usnutím a kvůli bolesti, která je prudká, pulzující. Během dentice se objevuje skřípání zubů a křeče končetin doprovázené chladem.

Zhoršení: teplými nápoji, kousáním, hlukem.

Zlepšení: držením studené vody nebo ledu v ústech, když se ohřeje nebo roztopí, tak se vrátí bolest.


 

DULCAMARA

Při dentici má slizkou, žlutou nebo nazelenalou stolici, někdy se stopami krve. Před vyprázdněním stolice nevolnost, bolest.

Zhoršení: když se v teplém počasí ochladí jeho tělo, z náhlé změny teploty, vlhkým počasím, v noci, v klidu.

Zlepšení: pohybem, teplem, suchým počasím.


 

FERRUM METALLICUM

Obličej dítěte je bledý nebo zrudne následkem emocí, námahy, sebemenší bolestí. Nedokrvené, vybledlé rty. Zimomřivost. Průjem během jídla.

Zhoršení: v noci, jídlem, ze ztráty tekutin.

Zlepšení: opatrným pohybem.


 

GELSEMIUM

Lék slabých, unavených, nesmělých, podrážděných dětí, s křehkou tělesnou postavou. Horký, ztěžknutý, oteklý, tmavorudý obličej; otupělý nebo nejasný pohled. Slabé končetiny. Suché, popraskané rty. Má horečku, ale nemá žízeň. I přes malý příjem tekutin má vydatné močení, od toho se cítí lépe.

Zhoršení: sychravým, vlhkým počasím, dopoledne v 10 hodin.

Zlepšení: vydatným močením, pocením, teplem, na čerstvém vzduchu.


 

IGNATIA

Přecitlivělé, nervózní, podrážděné děti; používáme tento lék častěji u děvčátek. Během dentice se objevuje zvracení, křeče. Protikladné symptomy, např. po jídle má hlad, silným tlakem se zmírňuje bolest.

Zhoršení: chladem, sladkostmi, útěchou, jemným dotykem.

Zlepšení: teplem, při jídle, při změně polohy těla.


 

IPECACUANHA

Soustavná nevolnost a zvracení, které nic nezmírní. Přestože zvrací, jazyk má čistý, bez povlaku. Dítě nemá žízeň. Vydatná tvorba slin se sliněním. Je neklidné, má špatnou náladu, je netrpělivé, nic ho neuspokojí.

Zhoršení: jídlem, pohybem, chladem, v teplém nebo parném počasí.

Zlepšení: při odpočinku se zavřenými očima, na čerstvém vzduchu.


 

KREOSOTUM

Velmi bolestivá dentice. Zuby - hlavně levé horní stoličky - se hned po prořezání začnou kazit. Zápach z úst, silně zapálené, modravé, houbovité, krvácející dásně, afty. Pro neklidné, náladové, agitované dítě není nic dobré, se vším je nespokojený. Stále sténá, neusne bez pochování a hlazení, ve spánku vykřikuje.

Zhoršení: denticí, mezi 18 až 6 hodinou, při odpočinku, vleže, chladem, jídlem.

Zlepšení: horkým jídlem, teplem, pohybem, tlakem.


 

MAGNESIUM PHOSPHORICUM

Citlivé dítě, nervózní povahy, impulsivní. Dentici doprovází křeče, píchavé bolesti. Potíže se objevují na pravé straně.

Zhoršení: chladem, chladným vzduchem nebo vodou, v noci, dotekem.

Zlepšení: teplými nebo horkými nápoji.


 

MERCURIUS SOLUBILIS

Dentici doprovází páchnoucí dech a zvýšené slinění. Silná žízeň. Oteklé krční uzliny.

Zhoršení: v noci, pocením, když je mu teplo, teplem i chladem, vleže na pravém boku.

Zlepšení: odpočinkem, neutrální teplotou, ráno.


 

PLANTAGO

S bolestí zubů se zároveň objeví bolest uší. Ostré bolesti. Roztok jitrocele vetřete přímo od dásně a zředěný ho můžete kápnout několik kapek i do uší.

Zhoršení: v noci, dotekem, velkým teplem nebo mrznoucím chladem.

Zlepšení: spánkem, jídlem.


 

PODOPHYLLUM

Prudký vybuchující slizký průjem. Po jídle kyselé říhání, zvracení.

Zhoršení: brzo ráno, jídlem, v horku, jakýmkoliv pohybem.

Zlepšení: teplem, vleže v skrčeně poloze nebo na břiše, masáží břicha.


 

RHEUM

Úzkostlivé, v noci neklidné a plačtivé děti, které se snadno unaví. Výměšky páchnou kyselé: stolice, pot. Dítě je při dentici netrpělivé, pláčem si vymáhá věci, nic mu není dobré. Stolice je hnědá nebo zelená, pěnivá, slizká, zkvašená, dráždivá - doprovázená kolikou.

Zhoršení: kojením, kyselým ovocem.

Zlepšení: teplem, v stočené poloze, v nezvyklé poloze těla.


 

SILICEA

Často se používá jako konstituční lék. Pomalá dentice. Děti jsou hubené, slabé, s tenkými vlásky, které jsou nesmělé, ale jsou přitom i tvrdohlavé. Charakteristické je pocení hlavy a krku. Má špatnou chuť k jídlu, zácpa.

Zhoršení: chladem, chladným vzduchem, chladným vlhkem, průvanem.

Zlepšení: teplem, teple zabalen, v létě.


 

SULPHUR

Používá se nejčastěji jako konstituční lék. Bolest úst se objevuje při kojení. Jasně rudé afty na jazyku, jasně rudá špička jazyku. Plíseň úst. Páchnoucí dech. Dítě je potivé, špatně snáší horko.

Zhoršení: teplem, koupelí, v 11 hodin, očkováním.

Zlepšení: na čerstvém vzduchu, suchým počasím, pohybem, pocením.


 

VERATRUM ALBUM

Čelo orosené studeným potem. Vážné zvracení a průjem, s vyčerpáním. Zácpa kojenců, zácpa po pití studené vody.

Zhoršení. pitím, vlhkým, chladným počasím, dotekem.

Zlepšení: rychlou chůzí, teplem, horkými nápoji, mlékem.


 

VERATRUM VIRIDE

Během dentice, při spánku se náhlé objevující vysoká horečka s třesem svalů, s křečemi, zvracením.

Zhoršení: při vstávání, pohybem, chladem.

Zlepšení: třením, jídlem.


 

Zdroj: dr. Papp Huba, Dentice

volný překlad © 2010 vilcakul