Homeopatická léčba pásového oparu
Pásový opar (Herpes zoster) je infekční kožní onemocnění vyvolané herpetickým virem Varicella zoster, který způsobuje rovněž plané neštovice. Virus zůstává ukryt v těle po vyléčení planých neštovic, „spí“ v některém senzitivním gangliu. Příčinou aktivace viru bývá především snížení imunity organismu, podávání kortikosteroidů či imunosupresiv, námahou či nedostatečnou výživou a podobně.
Pásový opar (Herpes zoster) je infekční kožní onemocnění vyvolané herpetickým virem Varicella zoster, který způsobuje rovněž plané neštovice. Virus zůstává ukryt v těle po vyléčení planých neštovic, „spí“ v některém senzitivním gangliu. Příčinou aktivace viru bývá především snížení imunity organismu, podávání kortikosteroidů či imunosupresiv, námahou či nedostatečnou výživou a podobně. Onemocnění postihuje nejčastěji osoby nad 50 let věku a častěji ženy. Projevuje se výsevem puchýřků v oblasti kůže, která je inervována daným senzitivním nervem. Vyrážku často provází bolest (neuralgie). Objevuje se nejčastěji v oblasti břicha, hrudníku, zad, ale může se objevit i na jiných místech.
Pro pásový opar je typické, že se nejdříve projeví palčivými bolestmi v oblasti krku, ramen a trupu. Po několika dnech se na části těla objeví puchýřky ve formě pásku, naplněné tekutinou. Napadená místa červenají, bobtnají a stanou se citlivými na dotek. Po jednom až dvou týdnech puchýřky pomalu splasknou a vytvoří se na nich strupy. Puchýřky by se neměly rozškrabávat, protože potom by po nich zůstaly jizvy. Bolesti většinou zmizí spolu s vyrážkou na pokožce nebo krátce poté. Ve výjimečných případech, především u starších lidí mohou, ale bolesti trvat další měsíce a roky a mohou být trýznivé. Nemocní pásovým oparem jsou infekční pro své okolí v době výsevu puchýřků. Doporučuje se časté mytí a dezinfekce rukou, postižená místa neškrábat a překrýt. Včasná léčba onemocnění může předejít bolestem. Užívají se antivirotika, analgetika, antibakteriální masti a často i antidepresiva.
Homeopatická léčba pásového oparu
Pásový opar (herpes zoster)
Virus planých neštovic (který patří mezi herpesviry) po prodělaném onemocnění planými neštovicemi nehyne, ale zůstává spící v nervových buňkách. Kdykoliv později se může pásový opar reaktivovat při oslabení imunitního systému a způsobit silně bolestivé shluky puchýřků na kůži. Protože se viry hromadí kolem nervových drah, je možné zmírnit bolestivost zánětu užíváním velkých dávek B vitamínu. Potíže se dají z velké části zmírnit homeopatickou terapií. Tyto léky podáváme nemocnému v potenci D12 – C30.
Homeopatická léčba pásového oparu funguje jemným, avšak účinným způsobem, který snižuje závažnost příznaků a také pomáhá odstranit infekci, nikoli ji potlačovat. Tyto léky nemají žádné vedlejší účinky a fungují velmi dobře pro postherpetickou neuralgii.
V konvenčním systému medicíny neexistuje lék na pásový opar; alopatické léky jsou zaměřeny na zkrácení doby epizody pásového oparu a minimalizaci intenzity bolesti. Mezi některé běžně používané léky patří:
Antivirotika: Neošetřují pásový opar, ale mají omezit závažnost a trvání onemocnění. Nejsou účinné pro postherpetickou neuralgii. Mezi vedlejší účinky antivirotik patří nevolnost, závratě, bolesti v žaludku, mírné kožní vyrážky, bolesti kloubů a mohou také způsobit bolest v krku.
Analgetika: Léky proti bolesti se používají k léčbě mírných až středně bolestivých bolestí v pásových oparech. Pokud je bolest silná, může nadměrný příjem léků proti bolesti vyvolat u člověka nežádoucí účinky a vyvolat úzkost.
Kortikosteroidy: Kortikosteroidy jsou indikovány spolu s antivirotiky ke snížení bolesti a postherpetické neuralgie. Dlouhodobé používání kortikosteroidů může způsobit imunosupresi.
Doporučené homeopatické léky na pásový opar
ARSENICUM ALBUM
Je pro něj charakteristický pocit pálení, řezavá bolest, která se trošku zmírňuje teplem, zabalením. Vyrážka zvředovatí, krvavý výměšek. Nemocný je velmi slabý, úzkostlivý.
CROTON TIGLIUM
Funguje to dobře v případech herpes zoster, kde erupce mají bodavé a palčivé bolesti, vezikuly a pustuly, které se k sobě dostanou a rychle se vyvinou séropurulentní exsudace. Vznikají velké hnědé strupy s odlupováním kůže a padáním z pustul. Puchýře jsou přítomny ve spojených mokvajících shlucích, zejména na obličeji se svěděním, po kterém následuje bolestivé pálení.
DOLICHOS
Je indikováno v případech, kdy jsou herpetické erupce na podpaží, které se šíří v prstencích dopředu k hrudní kosti a zpět k páteři. Na postižené oblasti pálí a objevují se ostré bolesti. Tento lék je také určen pro pásový opar bez erupcí, kde dochází k intenzivnímu svědění, které se zhoršuje poškrábáním.
DULCAMARA
Dulcamara je špičkový lék, když se herpes zoster objeví po vystavení chladu, zejména za mokra. Herpetické erupce se v noci zhoršují a zlepšují pohybem kolem a z vnějšího tepla. Erupce jsou silné, křupavé, vlhké a zhoršují se před menstruací (u žen). Strupy na puchýřích jsou silné a hnědožluté, které po poškrábaní hned začínají krvácet.
HYPERICUM PERFORATUM
Jsou pro něj charakteristické ostré, řezavé bolesti, pocit bolestivosti v ráně, mravenčení, které ostře vyzařuje podél nervových drah. Stav zhoršuje dotek, pohyb, chlad a vlhkost. Bolest může zmírňovat jemné tření.
IRIS VERSICOLOR
Doporučuje se hlavně při pásovém oparu, objevujícím se hlavně na pravé straně spolu s žaludečními potížemi. Bolest je periodická, téměř nesnesitelná, pak může na krátký čas i ustoupit. Pot nemocného může páchnout octem. Potíže se zhoršují v noci, brzo na svítání, účinkem velkého tepla. Bolest se zmírňuje jemným pomalým pohybem.
KALIUM BICHROMICUM
Pokožka je horká, suchá a oblast vyrážek se hrubě hojí. Bolest se koncentruje do jednoho bodu, je píchavého charakteru. Zhoršuje se vlhkostí, chladem, odkrytím pokrývky, alkoholem obzvláště po užití piva – na které může mít (dospělý) pacient chuť. Bolest se zmírňuje teplem, pohybem a středně silným tlakem.
MEZERUM
Je charakteristické se současným objevením se silné bolesti a téměř nesnesitelného svědění. Vyrážky vředovatí, jsou pokryté lepivým medovým výměškem. Pod utvořeným strupem může být hnis. Bolest zhoršuje dotek, teplo, teplo postele, pohyb, průvan. Potíže se zmírňují na čerstvém vzduchu, odkrytím. e indikován pro herpes zoster s pálivými bolestmi. Erupce vytékají se štiplavým výtokem, s lepkavou vlhkosti z tlustých krust. Tvorba chrasty nad herpetickými puchýři s hnisem pod ní, svědění postižené kožní vyrážky, která se zhoršuje teplem, pocit plazení hmyzu jsou některé příznaky. Erupce jsou křupavé s bílými strupy a mohou při dotyku krvácet. Na místech, kde dochází k intenzivnímu svědění, pokožka zchladne.
NATRIUM MURIATICUM
Natrum muriaticum je na ošetření pásového oparu, který je horší v ohybech (ohnuté nebo zakřivené části). Vezikuly s vodnatým obsahem prasknou a zanechají tenké lupy (vločky na kůži). Puchýře se tvoří na pálících místech na kůži. Herpetické erupce se stávají křupavými a suchými v ohybech končetin a na okrajích hlavy.
RANUNCULUS BULBOSUS
Bolest doprovázená bolestivým pálivým a silným svěděním. Dráždivé výměšky, charakteristická tvorba strupů podobných kůře stromu. Stav nemocného se zhoršuje pohybem, dotekem, průvanem, vlhkem, na čerstvém vzduchu, odkrytím, po užití alkoholu. Potíže zmirňuje poloha ve stoje nebo předklon v sedu. Je to základní lék pro léčbu herpes zoster. Je indikován pro herpetické erupce s svěděním, kde jsou erupce vezikulární a pustulární. Důrazně se doporučuje pro pásový opar s modrými puchýřky, které jsou naplněny sérem. Tam je intenzivní pálení a svědění, které se zhoršuje dotekem.
RHUS TOXICODENDRON
Puchýřky se velmi těžko hojí. Nejdříve je strup vyměšující, pak krusta. Horká, svědivá pokožka, je mimořádně citlivá na chlad. Obtíže stupňuje chlad, průvan, odkrytí, pocení, zimnice. Úlevu může přinášet neustálý pohyb, teplo, tření. Rhus toxicodendron je velmi užitečný lék na herpes zoster s intenzivním svěděním v postižené oblasti kůže. U tohoto typu herpes zoster se vyskytují pálivé a neuralgické bolesti, zejména na pravé straně. Herpetické erupce se střídají s úplavicí a bolestmi na hrudi, svědění s pálením. Má pocit, jako by byl propíchnut horkými jehlami, objevuje se zvýšení erupcí při odření. Pocit pálivé bolesti v puchýřcích kožních vyrážkách a svědění, které se s aplikací horké vody zlepšuje jsou hlavní příznaky. Je také indikován pro pásový opar, který se střídá s astmatem.
SEMPERVIVUM
Hojné hrubé rudé strupy, s hrubým zjizvením. Doporučuje se v mateřské tinktuře nebo v nízké potenci (D2 – D4).
ZINCUM METALLICUM
Charakteristické silné mravenčení a ztuhnutí. Stav se zhoršuje vyčerpáním, dotekem, teplem, užitím vína. Bolesti může ulevovat teplo, silný tlak, tření, dokonce popřípadě ještě i škrábání.
Homeopatická léčba akutního případu pásového oparu ze začátku října 2019
Žena přes 50 let se začala stěžovat na pocit bolesti v okolí pravé lopatky. Bolestivost poté začala vyzařovat do obou prsů a asi po týdnu se objevily červené puchýřky pod pravým podpažím. U doktora byla stanovena dg. pásového oparu. Doktor jí předepsal nějaké antivirotikum, ale to pacientka nechtěla kvůli obavám z vedlejšího účinku užívat. Výsev se pak začal šířit k pravé lopatce a na horní paži. Bolest v puchýřcích byla nervového původu, doprovázena pocity napětí, pálení a píchání. Dále bylo u pacientky zjištěno výrazné zlepšení stavu teplem a pohybem, zhoršení odpočinkem.
Podle těchto charakteristických symptomů byl pacientce doporučen homeopatický lék Rhus toxidendron v potenci 1M, 1 dávka (3 kuličky). Po užití léku pacientka pociťovala zhoršení svého stavu a únavu, proto jí přemohl spánek a spala až do rána. Podle stavu pacientky byl lék Rhus toxicodendron 1 M zopakován ještě 3x, po každé dávce homeopatika došlo k dalšímu zlepšení stavu pacientky. Kromě homeopatika pacientka užívala ještě 2x denně přípravek Milgamma N po dobu 10 dní, který také hodně pomohl ke zlepšení jejího stavu. Kromě toho užívala ještě na posílení imunity multivitaminy. Pacientka zkoušela na vyrážky přípravek Aloe First, ale to jen podráždilo vyrážky a začaly se více zapalovat. Po vysazení tohoto přípravku a používání měsíčkového krému se stav vyrážek rapidně zlepšoval.
Shrnutí: Díky homeopatické léčbě proběhlo onemocnění v mírném stádiu a ani nedošlo k vážnějším komplikacím, vyrážky se už více nezhoršovaly a nepřešly do hnisavého stádia. Ani bolesti nepřešly do nesnesitelného stádia, byly mírnější a daly se podle pacientky vydržet. Během dvou týdnů nemoc odezněla, vyrážky se začaly hojit a stav pacientky se dále zlepšoval. V současné době jsou kvůli ztrátě pigmentu vidět ještě stopy vyrážky v podpaží, ale kromě toho žádné jiné známky pásového oparu jsem na pacientce nepozoroval.
Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pásový_opar
https://www.drhomeo.com/skin-problem/top-6-natural-homeopathic-remedies-shingles-herpes-treatment/
Homeopatická příručka, dr. Molnár Mariann
překlad © 2019 vilcakul.extra.hu