Homeopatie a neštovice
Opičí neštovice jsou virové onemocnění, které je podobné lidským neštovicím, mají však mírnější průběh. Mezi příznaky patří teplota, zimnice, bolesti svalů a kloubů. Po jednom až třech dnech se může objevit vyrážka, může se jednat o vřídky v dutině ústní, na obličeji a v oblasti genitálií, ale i jinde po těle. Inkubační doba je obvykle šest až 16 dní, může však být i 21 dní. Přenos probíhá dýchacími cestami a dotykem, pokud má člověk drobné poranění kůže.
Jak bylo předpovězeno, právě když hysterie kolem COVIDu-19 ustává, chystá se na její místo další „pandemie“. Tentokrát se jedná o opičí neštovice, infekci, která shodou okolností napodobuje mnoho příznaků pásového oparu vyvolaného COVID očkováním.
Opičí neštovice jsou virové onemocnění, které je podobné lidským neštovicím, mají však mírnější průběh. Mezi příznaky patří teplota, zimnice, bolesti svalů a kloubů. Po jednom až třech dnech se může objevit vyrážka, může se jednat o vřídky v dutině ústní, na obličeji a v oblasti genitálií, ale i jinde po těle. Inkubační doba je obvykle šest až 16 dní, může však být i 21 dní. Přenos probíhá dýchacími cestami a dotykem, pokud má člověk drobné poranění kůže.
Podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí je riziko epidemie velmi slabé, bez blízkého kontaktu je nebezpečí nakažení nízké. Léčba samotných opičích neštovic v tuto chvíli neexistuje, nemoc trvá dva až tři týdny. Léčí se pouze symptomy, jako je vyrážka či horečka, u vážných případů je možné nasadit antivirotika. Zatím dostupná data ukazují, že ne všichni nakažení potřebují hospitalizaci.
Prevencí proti opičím neštovicím může být očkování proti pravým neštovicím. Ty však byly celosvětově vymýceny v roce 1980 a očkování proti nim skončilo. I proto jsou mladší lidé vůči nemoci zranitelnější. Vakcinace vyvinutá společností Bavarian Nordic již byla schválena Evropskou unií, není však široce dostupná.
Jak se nemoc šíří?
Opičí neštovice se mezi lidmi nešíří snadno. Podle Státního zdravotního ústavu k přenosu z člověka na člověka dochází zejména úzkým kontaktem s infekčním materiálem – ten pochází z kožních lézí nakaženého, tedy z puchýřků či vřídků.
Další možností je šíření pomocí respiračních kapének. Je ale třeba dlouhodobý kontakt tváří v tvář, touto cestou se virus nešíří tak snadno, jako například covid nebo plané neštovice. Třetí možnou cestou je nákaza přes kontaminované předměty a plochy, kterých se nakažený člověk dotýkal.
Inkubační doba je v průměru 10 dnů – s rozptylem od pěti do 21 dní. Většina aktuálně popisovaných případů probíhá mírně nebo zcela bez příznaků. Pokud se u lidí potíže vyskytnou, jde zprvu nejčastěji o horečku, bolesti hlavy nebo bolest svalů a malátnost. Následuje výrazné zvětšení lymfatických uzlin.
„Nejčastěji za tři dny od začátku horeček se objevuje vyrážka. Ta začíná na obličeji nebo na místě primární infekce a šíří se postupně na další části těla, včetně dlaní a chodidel. Vyrážka má postupně několik stádií a vysévá se v průměru 12 dnů,“ přiblížili infektologové.
Nemoc se může projevit i vřídky na sliznicích v ústech, někdy nemoc zasáhne také spojivky nebo rohovku. Pokud jde o infekci přenesenou pohlavním stykem, objevují se projevy četněji okolo genitálií nebo řitního otvoru. „Vyrážka silně svědí a po rozškrábání se může uplatnit bakteriální superinfekce,“ doplnila odborná společnost.
Nemoc obvykle trvá od dvou do čtyř týdnů. Po celou dobu by měl být pacient v izolaci. Jeho rizikové kontakty mají být v karanténě po 21 dní. Během nich mají hlídat svůj zdravotní stav, měřit si teplotu a sledovat případný výskyt příznaků.
Než v roce 1980 Světová zdravotnická organizace vyhlásila vymýcení pravých neštovic, tak se proti nim očkovalo. Starší generace, která vakcínu dostala, je chráněná celoživotní imunitou navozenou původním očkováním proti pravým neštovicím.
Přestože není známa žádná účinná léčba, většina pacientů se zotaví bez jakékoliv léčby. Historicky infekce sužuje především africký kontinent, kde je každoročně hlášeno několik tisíc případů. Mnoho současných případů však nesouvisí s cestováním, takže propuknutí nákazy v tolika různých oblastech je vzácnou zvláštností.
Neštovice a homeopatická léčba
Rhus toxicodendron (škumpa jedovatá) 9 CH
Je základním lékem neštovic, podává se do zaschnutí pupínků. Tento lék má ve své patogenezi kožní léze zcela podobné těm, se kterými se setkáváme u planých neštovic; malé puchýřky obsahující čirou, průsvitnou tekutinu, spočívající na zarudlé spodině. Svědění teplem ustupuje.
Černé neštovice. Záškuby, chvění, povlak na zubech a jazyku, suchá vyrážka, při pravých neštovicích.
Rhus vernix nebo venenata 9 CH
Vezikuly stejné velikosti, avšak mnohem početnější a svědivější, u nichž může dojít až k ulceraci, jejich okolí je tmavě červené.
Daphne mezereum (lýkovec jedovatý) 9 CH
Jeho podávání je společně s předchozím homeopatickým lékem, s odstupem 15 minut a každý lék zvlášť. Tento lék je doporučován v pozdějším stadiu, kdy se puchýřky zanítí a pokryjí hnědavými nebo bělavými stroupky, pod kterými se tvoří hustý žlutavý hnis vylučovaný z hlouběji uložených drobných ulcerací. Stojí na hranici vezikulózního stadia. Má vezikuly, ze kterých vytéká mléčně bílý sekret, po uschnutí vytvoří bělavé krusty.
Anagalis arvensis 9 CH
Má zvláštní vzhled lézí, vezikuly se tvoří na místech, kde se předchozí vezikuly buď vyhojily nebo vysušily. První vezikula se vyhojí a na jejím místě se vytvoří nová, nebo se těsně v okolí vyhojené vezikuly se vytvoří další vezikula. Je to nesmírně důležitý lék, protože se vyvíjí do keratinizace a fisurace, předepisuje se méně, než by bylo třeba.
Antimonium crudum (sirník antimonitý) 9 CH
Slouží jako prevence vzniku jizviček po planých neštovicích, pokud si dítě neštovičky škrábe. Kašel spojený s planými neštovicemi.
Antimonium tartaricum 9 CH
Tento lék je doporučován pro zahlazení cyanotických varioliformních jizev, které mohou přetrvávat po odpadnutí stroupků po zanícených puchýřcích. Vyrážka se objevuje pomalu. Pacient je ospalý. Horečka a kašel. S úspěchem se používá při léčbě raných stadií kravských neštovic, kde zabraňuje vzniku lézí. Bolestivé puchýře, při jejichž hojení zůstávají modrobílé, lividní jizvy. Otupělost a ospalost při potlačených neštovicích.
Apis mellifica 9 CH
Výsev vezikul je doprovázen pálivým edémem s bodavými bolestmi, zlepšení nastává po přiložení studených obkladů, absence žízně. Neklid a obavy, každý nádech je jako poslední, při neštovicích, zhoršení při nádechu.
Arsenicum album 9 CH
Erytematózní, vezikulózní nebo vezikulo-pustulózní pálivé erupce, zlepšující se teplými obklady. Záškuby, při přechodu neštovic. Vysílení při černých neštovicích.
Cantharis 9 CH
Vezikuly jsou větší, vytvářejí se z nich puchýře, jsou svědivé, pálivé, zlepšují se chladem a studenými obklady. Tento často užívaný lék odpovídá velkým, flyktenoidním bublinám podobným puchýřům, které svědí, pálí a zlepšují se mírným chladem nebo studenými obklady.
Thuja occidentalis 9 CH
Levostranný a zimomřivý lék. Neštovice, hojí pustuly a předchází hnisavé horečce. Očkování proti neštovicím. Thuja je indikovaná na komplikace po očkování proti neštovicím.
Hydrastis canadensis 9 CH
NEŠTOVICE místně i vnitřně. Vliv Hydrastisu na neštovice je patrný zmírněním nemoci, zkrácením průběhu, omezením rizik a následků.
Malandrinum 30 CH
Velmi účinná ochrana proti planým neštovicím i očkování. Tato nozoda je připravena z viru seboroické dermatitidy koňů. Je to velice účinná ochrana proti neštovicím a lék na následky očkování. Odstraňuje pozůstatky rakovinných usazenin.
Urtica urens 9 CH
Sinapsis nigra 9 CH
Sarracenia purpurea 9 CH
Lék na pravé neštovice. Pravé neštovice, urychlí průběh, zastavuje tvorbu pustul.
Solanum xanthocarpum 9 CH
Výtečný lék na astma. Užívá se také jako prevence neštovic.
Variolinum 30 CH
Velmi účinná ochrana proti planým neštovicím i očkování. Podává se před a po očkování proti neštovicím. Smrtelná hrůza z neštovic.
Vaccinium (Vaccinotoxinum): očkování proti neštovicím. Strach z neštovic. Jejich preskripce na konci onemocnění umožňuje: zkrátit dobu rekonvalescence a rychlé navrácení celkového stavu pacienta do normálu.
Sulphur iodatum 9 CH
Jeho preskripce na konci onemocnění umožňuje: zkrátit dobu rekonvalescence a rychlé navrácení celkového stavu pacienta do normálu.
Silicea: očkování proti neštovicím.
Sycotic co. 30 CH
Má vyrážku v podobě neštoviček, často se zaměňuje s planými neštovicemi.
Hydrocyanicum acidum
Ulcerace s vyrážkami, které vypadají jako neštovice.
Phosphoric acid
Otupělost a zácpa, nic ho nezajímá, nic nechce, potlačené neštovice.
Croton tiglium 9 CH
Velmi citlivé a bolestivé splývající vezikuly, k jejichž výsevu dochází postupně a doprovází jej velmi intenzivní svědění, které se střídá s interními obtížemi (průjem, kašel...). Je to možný lék na léčbu herpes, pásového oparu, neštovic, ekzému. Vezikuly jsou nesmírně svědivé a pálivé, mají sklony splývat a pokrývat se krustami, jsou velmi bolestivé, nesnáší sebemenší dotyk. Téměř neexistují léky specifické k diagnóze, CROTON se zdá být účinnější u herpes.
Mercurius solubilis 9 CH
Puchýře s tendenci k ulceracím, bez tvorby strupů, svědění, zhoršující se teplem lůžka, horečka zimnice, pocení.
Ranunculus bulbosus 9 CH
Proti riziku jizviček po neštovicích. Škrábe-li se dítě. Je vhodný na velké vředovité neštovice. Vidíme u pacienta erytém + vezikuly, ale vezikuly jsou namodralé a vždy potvrdíme nějakou hemorrhagii. Je to častý lék zosteru a je velmi účinný při kontaktních dermatitidách. Jedná se o lék, který je vhodný v případě namodralých puchýřků, které obsahují sanguinolentní sekret. Tyto puchýřky jsou velmi svědivé a vyvolávají ostré bolesti, dostavující se v záchvatech a podobající se ranám dýkou. Ke zhoršení dochází dotekem nebo pohybem.
Leprominium 30 CH
Kali permanganicum
Nasycený roztok lokálně u neštovic.
Carbolic acid 9 CH
Maligní spála a pravé neštovice (Am.c).
Bufo rana 9 CH
Černé neštovice.
Stramonium datura 9 CH
Strach při probuzení, červený obličej, při zanedbaných nebo potlačených neštovicích.
Hyoscyamus niger 9 CH
Mučivý stav, delirium ve zhoršeném stavu, chce opustit postel, nechce být zakrytý, potlačené neštovic.
Lac humanum 9 CH
Lze aplikovat přímo na jakoukoliv herpetickou vyrážku včetně neštovic.
Millefolium achilea 9 CH
Nedocenitelný lék na různá krvácení; krev jasně červená. Uskřinutá kýla; neštovice, s velkými bolestmi v žaludeční jamce.
Lachesis mutus 9 CH
Crotalus horridus 9 CH
Neštovice, pravé:
Variola: Am-m., Anac., Ant-c., ANT-T., Arn., Ars., Bell., Bry., Bufo, Canth., Cham., Clem., Cocc., Hyos., Kali-bi., Kreos., Merc., Nit-ac., Puls., RHUS-T., Sil, Stram., Sulph., Thuj., Vario.
Černé, krvácivé: Ant-c., ARS., Bell., Bry., Hyos., Lach., Mur-ac., RHUS-T., Sec., Sep., Sil., Spig.
Falešné, varioliformní: Acon., Bell., Puls., Rhus-t.
Následky: Cann-s.
Neštovice a gemmoterapie
Ribes nigrum D1
Tento prostředek pomáhá od pravých neštovic, spalniček a všech chorob, kde hraje nějakou roli jed. Je to rostlina jak na mozek, tak na srdce; vpravená do nosu očišťuje mozek, rozveseluje jej a posiluje, zabraňuje nákaze rýmou a chrání před jedy, které se přenáší nákazou.
Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Opi%C4%8D%C3%AD_ne%C5%A1tovice
https://otevrisvoumysl.cz/dr-mercola-opici-obchod-v-pozadi-propagandy-opicich-nestovic/
Philippe Andrianne, Velká kniha gemmoterapie
George Macleod, Veterinární homeopatie
Boericke, Homeopatická Materia medika s repertoriem
Phatak, Homeopatická Materie medika