Případ Laurocerasus
Případ malého chlapce, který trpěl znaky autismu a možná léčba homeopatickým lékem, předepsaným zpětně na příčinu problémů při narození dítěte.
Homeopatická léčba autismu
Laurocerasus officinalis (Prunus laurocerasus) - vavřínovec (bobkovišeň) lékařský, čeleď Rosaceae.
Vavřínovec (bobkovišeň) lékařský je dokonalý lék pro oživované děti po porodu, výborně funguje na asfyxii a cyanózu novorozenců. Zabírá na křečovité záchvaty kašle při onemocněních hrudníku a srdce. Kašel se projevuje hojnou expektorací, jako želé, také může být s příměsí krve. Pomáhá při prudkých bolestech žaludku se ztrátou řeči a při křečích svalstva obličeje a jícnu. Průvodním znakem je zimnice, která se střídá s horkostí. Dušnost se zhoršuje, když se pacient posadí. Většinou si tiskne ruku na srdce. Námaha vyvolává bolest u srdce. Spánek je hluboký, s chroptivým dýcháním. Fialová pokožka na studených a lepkavých nohou. Paličkovité prsty.
Míša, 8 let, mírný a hodný chlapec, poloviční autista, skoro nekomunikující, bojácný, bez vlastního názoru, bojí se všeho nového, „nedostatek reakce“. Působí dojmem živé mrtvoly bez odezvy na podněty, stojí a kouká, nereaguje, neodpovídá. Jako by byl mimo. Chvěje se zimou, pocit vnitřního chladu. Během chvíle horečka. Má paličkovité prsty. V PPP mu diagnostikovali mentální opoždění a navrhli přestup do speciální školy.
V těhotenství měla matka stále tvrdé břicho, porod překotný. Po porodu nemohli chlapce dlouho oživit, byl 6-8 minut mimo. Hlavičku měl zmáčklou a ještě v půl roce života se mu na čele objevoval modrý trojúhelník, známka nedokrvení. Chlapec je příliš fixovaný na matku, která se rozvedla s otcem dítěte před 4 roky. V té době také začaly chlapcovy problémy. Co matka synovi neřekne, to sám od sebe neudělá. Skoro nereaguje na příkazy. Postavou je Míša velký, dobře stavěný chlapec, tmavovlasý a hnědooký. Má milou tvář a velké důvěřivé oči. Jeho chování odpovídá věku šesti let. Je bojácný a přecitlivělý, rozumí si buď s mladšími nebo naopak staršími, ale ne se sobě rovnými spolužáky. Převážně vyhledává dívky, s kterými se dobře snese. Utíká do svého světa, kde jsou jen zvířata a maminka.
Zvláštní symptomy: nikdo se nesmí dotknout jeho hlavy, vlasů. Myje se tak, že se voda skoro nedotýká obličeje, všechny věci, které vezme do ruky, nejdříve očichá jako pes, jestli jsou mu libé či nelibé. Má rád sladké, nejvíce čokoládu nebo čokoládové zákusky. Z vařených jídel pozře jenom – bramborovou kaši, kuře, sekanou, bramborové placky a čerstvé okurky. Odmítá všechny nové potraviny, co nezná, to nejí. Je bojácný, má panickou hrůzu z injekcí a z bílých plášťů.
Ve 4 letech prodělal operaci nosních dutin, byly mu odebrány nosní mandle (po stálých nachlazeních a zánětech horních cest dýchacích). Bojí se vysokých zvuků. Když se zapne lux, vrtačka nebo mixér, tak uteče, schová se do svého „bunkru“ v pokoji. Nesnáší fén, foukání do vlasů, dech blízko obličeje. Když se matka s druhem pohádají, nechce slyšet vysoké a exaltované zvuky hádky, zacpává si uši a zalézá pod postel. Pak matce vyčítá: „Nekřičte!“ a kouše si nehty.
Má krátkodobou paměť, nechce se učit nové věci – báseň nazpaměť se naučit je pro něj utrpení. Nechce číst ani se nic učit. Zadrhává a zadržuje své pocity. Je velice spavý. Spí na levém boku, obličejem ke zdi. Po celou noc leze po posteli jako zvířátko. Hlasitě chrápe. Nohy mu zapáchají. Nejraději má babičku, která ho vychovávala, má s ním trpělivost a vyslechne ho. Pro malé pokroky a stálou neschopnost se zařadit do vyučovacího procesu mu byla navržena praktická škola (dříve zvláštní škola). Matka s tímto rozhodnutím nesouhlasila a tak opakoval 2. ročník.
Na generálie (velký chlad a nesnášenlivost chladu, spavost a cyanózu u novorozenců) podán Laurocerasus CH 6, 9, 12, každý den 2x 4 globule, každou potenci 1 týden. Pak 14 dní pauza a opět Laur. CH 15+(plusování) po dobu 14 dnů. Kontrola za 2 měsíce.
Kontrola:
Míša po první dávce prospal celou noc, po posteli již necestoval. Začal komunikovat. Matce odporuje, každá akce vyvolává reakci. Přestalo infantilní chování, začal brát na rozum. Není již tak ospalý, sám ráno vstává s budíkem (dříve jej musela vypravovat matka nebo babička) a vypravuje se do školy (což bylo před podáním léku nemožné!). Zlepšily se jeho výsledky ve škole na průměr. Báseň nazpaměť již pro něj není neřešitelným problémem. Své pocity říká nahlas, dokonce odporuje, když s něčím nesouhlasí.
Podáno Laur. CH30, 1 měsíc, každý týden 4 globule.
Jako doplněk stravy doporučeno: Omega3 - kyseliny, vitamín C rozpustný v tucích (Ester-C), vit. A, Zn, Mg, B komplex.
Kontrola po půl roce:
Míša se denně připravuje do školy, nyní chodí do 3. třídy ZŠ. Do školy chodí rád, má tam kamarády. Mentálně se jeví v pásmu průměru. Jako jeden z prvních se naučí báseň, vyjmenovaná slova nebo text nazpaměť. Úkoly píše s chutí a sám. Skoro není nemocný, pocity chladu i horečky vymizely. Je upovídaný, nenechá se odbýt. Matka si stěžuje, že je na ni drzý a odmlouvá. Je plný energie, usmívá se, zlepšení stavu nejméně o 80 %. Po celou dobu jen 1x stonal s nachlazením a suchým kašlem. Na hádky dospělých si již tak nestěžuje, některé vysoké zvuky ještě vadí. Potí se zejména na nose. Začal více konzumovat zdravou stravu, sám si řekne o jídlo.
Podáno Laur. CH 200, 2 dávky po 3 globulích, kontrola za 2 měsíce.
Poté: Laur. 1M, jedna dávka – 5 globulí.
Kontrola po roce:
Pro porovnání - jako bychom měli dva různé chlapce – jeden před podáním léku – nemluva a kluk bez názoru, druhý je samostatný chlapec, který se denně připravuje do školy, sám vypracovává úkoly, čte, chodí hrát fotbal, vypráví své zážitky a nedá se zastavit. Babička, matka ani druh matky jej nepoznávají, nechápou, co se s ním stalo. Je plný elánu, dobré nálady, chuti k jídlu a radosti z pohybu a ze života. Jeho mentální vývoj odpovídá věkové kategorii 9 let, sice v pásmu průměru, ale odpovídá. Jeho poděkování s jiskrou v oku a radostí z každého úspěchu je nakažlivé.
Vavřínovec lékařský je vždyzelená teplomilná rostlina, která pochází z jihovýchodní Evropy a Malé Azie. Vavřínovec obsahuje trošku kyanovodíku, proto vyvolává náhlé příznaky slabosti, hlavním znakem je nedostatek reakce při problémech v hrudníku a srdce. Vitalita je velmi nízká, až blízko komatu. Další známkou tohoto léku může být nebývalá spavost, kterou pacienti vykazují po užití léku.
Pěstuje se záměrně od 16. století pro své léčivé účinky, z usušených listů se fermentací připravuje aqua laurocerasi, která se kdysi používala jako analgetikum a proti rozličným neduhům. Všechny části rostliny jsou jedovaté, smrtelnou dávkou je přibližně 20 mg kyanovodíku pro dospělého člověka. Navíc otrava postupuje velmi rychle, lékařská pomoc je nevyhnutelná. Zejména dětem mohou být nebezpečné lákavé peckovice, omylem považované za jedlé plody. Má vliv na mysl a mozek, otupuje určité smysly. Pocit chladu není ovlivněn účinkem tepla. Nemocný má pocit, že mu nefunguje mozek, žaludek, srdce atd. Laurocerasus antidotuje předávkováním Digitalisem. Velkou pomocí může být v případech, když dobře vybraný lék neúčinkuje.
Podobné Carb-v., Acon., Am-c., Gels., Hydr-ac., Prun-sp., Ant-t., Camph., Sec.
Literatura:
Literatura:
R. Morrison – Klíčové a potvrzující symptomy MM
W. A O. Boericke – Homeopatická MM s repertoriem
E. B. Nash, M.D. - Nejužitečnější léky a symptomy homeopatické MM
dr. S. R. Phatak - Homeopatická Materie medika
dr. J. T. Kent - Homeopatická Materie medika
dr. Robin Murphy - Homeopatická Materie medika