Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ekzém a alergická rýma

Ekzém a alergická rýma jdou spolu v ruku v ruce jako dva bratři. Je dokazáno, že po alopatickém potlačení ekzému kortikoidy se u děti objevují většinou potíže s dýchacími cestami, a to buď senná rýma nebo astma. Svědčí to o potlačení nemoci na povrchu do hloubky, od méně nebezpečného symptomu k nebezpečnějšímu, který může mít i smrtelné následky.
article preview

16.11.1997
Mladá
15letá dívka přichází s problémem chronické rýmy, kýchá každé ráno, rýma je řídká bezbarvá, vodnatá. Po celý den kýchání. Dalším velkým problémem je ekzém, který je suchý, projevuje se červenými fleky, někdy jsou větší i menší (zhoršuje pocení), potlačený hormonálními krémy, má ho po celém těle, jen na tváři ne, většinou v ohybech. Poprvé se tento problém objevil v dětství u ucha. V létě byla dva měsíce v Bratislavě na klinice, kde dostala léčbu kortikoidy.

 

Anamnéza? Ekzém zhoršuje přehřátí – zvýšená svědivost pokožky, zvýšená frekvence škrabání. Horko zhoršuje; odpoledne zhoršení; v noci zhoršení ekzému od 22-04 hodiny. Při záchvatech ekzému si vyškrábe kůži do krve. Ráno je zlepšený stav, vstávání zhoršuje – je unavená, stres i kvůli škole, kam musí cestovat. Další věci, které zhoršují stav pokožky jsou: slunce; léto; zlepšuje ji stín; chlad; zima. Tento ekzém má už od narození, už tehdy si vyškrábala kůži do krve. Pocit svírání, něco tlačí pokožku na noze, měla moc suchou kůži v dětství. Stlačující pocit po celém těle. Když byla malá měla ve vlasech žlutou krustu.

Ekzém a alergická rýma od narození, postupně se objevilo astma, kvůli prachu v uzavřené ulici, kde jezdilo hodně nákladních aut. Pak chodila na flétnu a za rok ji to přešlo. Mám více hlenů a večer svědění.
 
Měla 1x zápal plic, zápal mandlí – vypadaly jí vlasy na temeni, ve fleku, pak ji vybrali krční mandle. Uši jí odstávají kvůli ekzému od hlavy. Koupel zhoršuje ekzém, nejraději má teplou koupel. Nesnášenlivost oleje v koupeli, velké zhoršení ekzému po kapce oleje ve vaně.
 

Doby zhoršení? Ráno v sobotu, ráno v týdnu; večer (20:00); spánek zhoršuje; postel zhoršuje.

 

Zhoršuje ji prach; stres; srst kočky nebo jiného zvířete; teplo zhoršuje, zlepšuje chlad, studené. Je zimomřivá. Bála se v dětství bouřky, déšť má ráda; vítr a průvan nemá ráda; dotek zhoršuje – nemá ho ráda; citlivost uší, je přecitlivělá.

 

Hobby? Má ráda X-akta, píše si knihu, zájem o UFO a nadpřirozené věci, ráda se dívá na TV, sed zlepšuje, má ráda kreslení (kreslí pohádkové postavy), navlékání korálků, psaní na stroji a klid. Ráda čte fantastické knihy.

 

Činnost? Stoj zhoršuje, má slabou konstituci, nedokáže sportovat a ani utíkat, rychlý pohyb ji zhoršuje, nemá výdrž. Má ráda procházky v přírodě, tam má problémy s rýmou a kýcháním, sed zlepšuje, leh zhoršuje.

 

 Venkovní vlivy? Chlad ji zlepšuje x horko zhoršuje, velké horko ještě více zhoršuje x velký chlad ještě více zlepšuje. Zlepšení ekzému při odběru krve. Slunce nerada, opalování nesnáší – zhoršuje ji to.

 

Povaha? Je samotářka, uzavřená, společnost nemá ráda, schová se , nechce být na očích; zklamaní v lidech, výsměch ji zhoršuje; někdy dokáže vycházet se společností, když mají společné názory. Je bázlivá a poctivá, nedokáže se přizpůsobit – stáhne se, potlačí emoce, doma se vypláče, při astma měla strach ze smrti. Je dost netrpělivá, vytrvalost má jen při kreslení, i když je nervózní, svou práci si dokončí. Dost rychle mluví, když mluví s cizím, tak sem tam koktá. O úplnou dokonalost se usiluje jen při kreslení. Nesnáší těsné šaty. Zajímá ji kolik je hodin. Na hračky si vždy dávala pozor, když se něco pokazilo, museli to rodiče co nejrychleji opravit. Je šetřílek a náladu má poměrně stabilní.

 

Strach a obavy? Má úzkost při písemce a zkoušce ve škole, mívá proto bolest hlavy v pondělí. Ve škole se jí při písemce třesou prsty. Bojí se ve tmě a nesnáší samotu.

 

Starosti? Škola, prospěch, vzhled, zdravotní stav – chtěla by plavat, být jako ostatní, chlorovaná voda zhoršuje kůži.

 

Žízeň? Malá, v noci vypila jeden 2dcl pohár, přes den do 1 litru, v noci pije náraz, přes den po hltech. Chce studenou kolu, vodu, minerálku a teplý čaj, hlavně kávu.

 

Chuť na jídlo? Ráno má chuť na jídlo hned po probuzení, po obědě má o půl čtvrté vlčí hlad a do noci pomlsky. Má ráda čokoládu, maso, zeleninu, sýry, nevybírá si kromě červené řepy a vařeného salátu. Chce slané, sladké, slané. Má ráda omáčky, polévky, luštěniny, drůbeží, ryby. Má dobrou chuť k jídlu. Zbožňuje zmrzlinu.

 

Odpor? Červená řepa a vařený sálat, tučné maso.

 

Má ráda hudbu, kreslení, sbírání známek, pozorovat přírodu, výlety, má ráda pavouky, klid, hluk zhoršuje hádky ji zhoršují, křik ostatních také, hudbu si pouští nahlas.

 

K čemu má odpor? Sport, fyzická práce, chození do školy, společnost, cestování do školy, ke stání, v davu zhoršení, tréma z písemky.

 

Impulsivnost? Pomalost, promyslí si věci a pak to udělá.

 

Dominace? Přizpůsobuje se, schová se, mezi známými ne.  

 

Pořádek? Je nepořádná, líná.

 

Na co myslí? Kdy bude konec týdne; já bych chtěla být jako ostatní: odvážná, smělá, společenská, abych zapadla do společnosti (chtěla být detektiv, hrdina, smělá); chtěla by se naučit cizí jazyky a jezdit do zahraničí.

 

Lateralita? Oboustrannost, nedá se říct.

 

Pocení? V horku, často větrá a otevírá okna.

 

Činnost při zhoršení? Je v klidu, leh, sed u TV. Je slabší jako jindy a je jí zima. Nerada se pohybuje a není příliš žíznivá.

 

Pláč? Při urážce, výsměchu – skrývá své city, doma se vypláče 5 minut.

 

Přecitlivělost? Prach, zvířecí srst, na průvan, sluneční paprsky, dotek, nemá ráda umělé věci – píchá ji to, nemá ráda kolem krku.

 

Spánek? Jednou nespavost od 23:00 do 04:00, po půl hodině se probudila, byla z toho vyčerpaná. Bojí se ve tmě, musí se u ní svítit, musela se napít a ovívat ventilátorem – to ji zlepšilo. Poloha levý bok, na zádech, na pravém boku ne!, břicho ne, ruky u těla, u hlavy.

 

Sny? o UFO – opakovaně: že usne a pak se vzbudí na hlasy, jde dolů a tam na ulici je UFO, chtěli dovnitř a pak se probudila (3x) - jiné si nepamatuje.

 

Něco divné na sobě? Své uši, mé psychické stavy, schovávám se.

 

Souhrn fyzických symptomů:

 

Hlava? Závrať z výšky, bolest ráno v pondělí, silné píchnutí, ve spáncích a čelo.
Uši? Odstávání.
Oči? Mlhavé vidění do dálky, krátkozrakost, bolest očí od brýlí, šilhání.
Hrdlo? Madle, od mála bolest hrdla, zhoršení přejedení zmrzlinou, těžké polykání, nemůže mluvit.
Dýchání? Při astma bolest při dýchání, dýchání břichem, nedostala vzduch, drásavý sípavý dech, pocit zadušení – strach ze smrti.
Zevní hrdlo? Citlivost na dotek, ekzém, pocení.
Ústa? Herpes často, nahoře vlevo, uprostřed, jako mimino měla plíseň. Suché rty, afty, suchý jazyk, jazyk má ráno bílý.
Zuby? Rostou 2x, nahoře vpravo řezák, vedle očního, těžko se prořezávají.
Obličej? Ekzém, akné.
Nos? Rýma stále přítomná, má plný nos, ráno zhoršení, kýchání, smrkání, citlivost na chladný závan a vítr.
Kašel? Suchý na prach.
Hrudník? Bolest píchavá, při běhu, spěchu, při nesení těžkého břemena.
Břicho? Píchavá bolest při běhu.
Žaludek? Bez problémů.
Močové orgány? Moč je žlutá, světlá, 3x4x za den.
Záda? Skolióza.
Končetiny? Bolest nohou, chytne se při změně počasí, v noci se odkope, teplo ji zhoršuje. Bolest je střídavá, pocit závaží jakoby napuchla, napětí před deštěm, změna počasí zhoršuje na podzim.
Ženský genitál? Menses má od 12 let, od 13 při menses velké bolesti, bolí ji nohy, když přichází. Po hormonální léčbě po týdnech měla křeče v děloze, při krvácení 1-2 dny, na začátku krvácení zhoršení, tmavá krev. Není ještě celkem pravidelná, první dva dny silné bolesti.
Stolice? Normální, světlehnědá.
Horečka? Málokdy, večer 39-40°C, zábaly, acylpyrin, 1-2 dny, potila se i více pila. Nechtěla jíst, zmizel ekzém.
Pocení? Teplo, v posteli, na rukách, v ohybech, krk, nohy, při spěchu a námaze.
Zimnice? Studené nohy při nervozitě, zlý pocit studené nohy.
Kůže? Ekzém - suchý, červený, puchýř, svědivost - škrábe do krve, nejsilnější v ohybech. Po teplé koupeli jí velmi svědí pokožka.

 

Rodinná anamnéza? Matka – bolest hlavy, migrény, bolest vpravo v jednom bodu, vřed na tlustém střevě, slabost zraku.
Otec – problémy se zády, koleny, má slabou kondici, potíže s klouby, obezita, zvýšená chuť na jídlo.
Otec matky – mozková mrtvice, matka matky má 69 let – má vysoký krevní tlak, angínu pectoris. Matka otce má cukrovku, otec otce problémy s koleny.

 

Citlivost: oděv, umělé věci, hluk, dotek zhoršuje, masáž neví, tlak tašky zhoršuje, kinetóza v autobuse, v autobuse i zvracela.

 

Celkový vzhled: hubená, velmi slabá konstituce, bledá, akné, dlouhé vlasy, škrábe se, je neklidná a ostýchavá, útěcha zlepšuje, nechá se přesvědčit. Celé vyšetření je stydlivá a má problém komunikovat, její potíže objasňuje její matka.

 

Terapie: Po analýze případu doporučen homeopatický lék Pulsatilla C200, 1 dávka (tři kuličky pod jazyk).

 

Kontrola č. 1 (březen 1998)

Červená vyrážka po celém těle, suchá kůže – hodně se škrábe. Rýma je zlepšená a ekzém je zhoršen, praskání kůže v ohybech do krve, pocit napětí a citlivosti kůže.
 

Rýma je zlepšená, kýchání zmizelo, třese se zimou, pohyb zhoršuje. Po užití léku bylo jeden týden malé zhoršení ekzému na krku a v ohybech. Potom se stav zlepšil a ekzém zmizel. Rýma přetrvávala, je lehce oblečená, nechce se obléct, zimomřivost, teplo zhoršuje, její psychický stav se zlepšil, lépe komunikovala s lidmi, neměla už tolik strach z lidí, zmizela bolest hlavy v pondělí ráno. Už se nebojí písemek ve škole. Více se přátelila než předtím, je více samostatná, odpovídá sama na otázky.

Koncem ledna se oteplilo, ekzém stejně v ohybech, na krku, rukách a nohách. Začátkem února se objevily malé pupínky, které po týdnu zmizely. Rýma zmizela, sem tam se objeví řídká bezbarvá, kýchání zmizelo, ekzém se zhoršil (pocit napětí, pálení, píchání) . I přes mé upozornění byla koncem února natíraná kortikoidy.
 

  Citlivost na prach a zvířecí srst přetrvává, je teď výrazně zimomřivá, při změně počasí se objeví bolest noh (kulhá) – teď už tolik ne. Déšť má ráda, vítr a průvan ji zhoršuje, dotek zhoršuje její mysl! Citlivost? Už není tolik citlivá.

 

Hobby? X-akta, fantazie, UFO ji už tolik nezajímají, raději romantické historky, milostné příběhy, to předtím nebylo. Ráda se dívá na TV, sed zlepšuje, má ráda kreslení, ruční práce, klid, horká koupel zlepšuje ekzém, jinak zčervená, slabá kondice, běh zhoršuje, pomalá, má ráda procházky na čerstvém vzduchu, obličej červený, rudý – pálivý ekzém.

Má ráda hudbu, kreslení, sbírání známek, hluk zhoršuje (křik, hádky), touží po společnosti, moc je sama, dav zhoršuje. Někdy je impulsivní při spěchu, pomalost, přizpůsobuje se ostatním, nepořádnost, lenost. Nejčastěji myslí na svůj zdravotní stav, protože má strach ze zhoršení, z blížící se nemoci, bojí se tmy, ale už ne tolik jako předtím. Už není tolik citlivá na urážky, ponížení, pláče nad sentimentálními věcmi.
 

Generálie: Zhoršuje tělesná námaha. Teplo zhoršuje, slunce zhoršuje, léto zhoršuje, noc zhoršuje, probuzení zhoršuje, těžko vstává, spí dál, když má vstát o ¾ na 6, na 9 nebo 10 hodinu ji to nedělá problém. Cestování do školy ji už nedělá problémy. Touha po čerstvém vzduchu, zima zlepšuje, chlad zlepšuje, necítí změnu počasí. Ráno zhoršení, večer zlepšení, spánek ji už tolik neirituje, odkryje se a teď už ráda spí, v posteli ji zhoršuje teplo.

Symptomy více vlevo, bolest nohy, nejdříve břicho, pak záda. Pocení v horku, nervozita, námaha – otevírá okna, větrá. Sed, mráz, chlad zlepšuje.
 

Nejméně milé činnosti? Sport, fyzická práce, chodit do školy. U dívky se zlepšily psychické problémy, které ovlivnily úzkost ve škole i přes zhoršení fyzických symptomů.  Starosti? Prospěch, škola, vzhled.

 

Žízeň? Zvětšená – minerálka a voda do 3 litrů denně, radši studenou. Má žízeň i v noci a najednou vypije hodně (2dcl), velké loky. Během pár minut má žízeň, ráno hlad, jakoby jí kručelo od hladu břicho, rušilo by jí to ve škole, po škole vlčí hlad.

 

Chutě? Chce ovoce, banány, pomeranče, mandarinky. Chce čokoládu, maso, střídavě slané a sladké, zmrzlinu - měla bolest hrdla, škrabání a svědění. Teď už sní červenou řepu, odpor k tučnému jídlu, nechce ani neznámá jídla.

 

Přecitlivělost? Prach, zvířecí srst, průvan, slunce, dotek, umělé látky, vítr, těsné šaty – uvolnění zlepšuje, nesnášenlivost šatů, citlivost kolem krku.

 

Spánek? Budí de jenom 1x za týden, že má žízeň ve 2 hodiny vždy po půlnoci (v 1, 2, 3), tma zhoršuje, světlo zhoršuje – oči fotofobie, jídlo zhoršuje – třes, chlad. Poloha záda, pravý bok, na břiše ne, sny si nepamatuje.

 

Zvláštní? Zdravotní stav, střídavé návaly horka a chladu.

 

Souhrn fyzických symptomů:

 

Nepřítomné: bolest hlavy, závrať, problémy s dýcháním, alergická rýma.

 

Přítomné: zhoršení zraku (méně ostré vidění), ústa herpes vlevo (předtím nebylo), bílý jazyk ráno, akné před měsícem, píchání v podžebří vpravo při námaze, bolestivý menses zhoršení na začátku krvácení, zimnice (studené ruce), ekzém se šoupe, červený, suchý, svědivý – rozškrábá do krve, třes.

 

Terapie: změna léku kvůli objevení se nových výrazných symptomů mysli: romantismus a sentimentalita, odpor k doteku na úrovni mysli, nový symptom – reakce pacientky na měsíční fáze, při úplňku zhoršení celkového stavu (nespavost atd.). Doporučen lék Antimonum crudum LM I, 3x denně formou plussingu po dobu 5 dnů.

 

Kontrola č. 2 (5.4.1998)

 

 Z deníčku pacientky:
21. 3 - zhoršení ekzému, zimnice
22.3. - užití léku Ant-c LM I 3x denně, postupné zhoršení ekzému, třes chladem.
23.3. - užití léku Ant-c LM I 3x denně, ekzém souvisle pokryl celé tělo, třes chladem
24.3. - užití léku Ant-c LM I 3x denně, ekzém se objevil na nohách, na tváři začal ustupovat
25.3. - užití léku Ant-c LM I 3x denně, začal ustupovat ekzém na zádech, už ji tolik netřese chlad.
26.3. - užití léku Ant-c LM I 3x denně, záda se dále zlepšují, třes chladem zmizel. Pokožka je jakoby spálená a olupuje se v šupinách.
27.3. – zlepšují se záda, ramena, ekzém na lýtku, více šupin – jsou všude na koberci, je celý bílý.
28.3. – pomalu se zlepšují ohyby
29.3. – zlepšení nálady, šla na procházku, pak se objevilo svědění.
30.3. – rozškrábala si kůži, ekzém je zlepšený, silná svědivost v ohybech, praskliny.
31.3. – všude zlepšení ekzému, ohyby praskliny, bolest při pohybu
1.4. – ohyby praskliny, šupinatost, škrábání
2.4. – lepší krk, tvář – ohyby horší
3.4. – hojí se ohyby noh, bolest ruky
4.4. – na levé dlaní vyrážka, ohyby zlepšené, tvář zlepšená

 

Mysl zlepšená od 29. března, spala každý den do oběda (asi byla vypsaná). Praskliny v ohybu loktů, silná svědivost, musela rozškrábat do krve, do pálení, pak se to uklidnilo. Mazáno vepřovou mastí, koupání – nemá už tak suchou kůži, nemusí tak často mazat. Má lepší náladu, s pořádkem ještě problémy, nemá už tolik strach ve škole. Nejdříve bylo zhoršení, potom následovalo soustavné zlepšení, nový symptom – intenzivní šoupání kůže, nemá už tak velkou žízeň.

 

5.4. – nohy v dobrém stavu, ruce jsou škaredé a svědí
6.4. – není zhoršení ani zlepšení
7.4. – ruce se začínají silně zlepšovat, nohy se zlepšují, záda hodně svědí
8.4. – pokračuje zlepšení na rukách, hodně svědí záda
9.4. – celkově dobrá nálada, globálně všude zlepšená kůže, jenom ještě svědí. Trošku se zhoršil krk.
10.4. – zlepšují se ohyby, ještě lepší nálada
11.4. – globálně všude zlepšení na kůži, náladu má úplně dobrou
12.4. – není žádná výrazná změna
13.4. – záda se nezhoršily, jsou úplně bez ekzému, jenom je vidět škrábance, krk je trošku v horším stavu. Nálada je dobrá.
14.4. – záda se nezhoršily, začíná se hojit břicho
15.4. – začínají se hojit ohyby, krk od 13.4. nezměněný stav
16.4. – dobrá nálada, začíná být zase nervózní jako předtím.Záleží na okolí od dosažených nebo nedosažitelných úspěchů, jakou má dobrou náladu. (citlivá k okolí).
17.4. – náladu má takovou jako předtím, nervozita stoupá v určitých věcech, praskliny se postupně hojí, stejně jako předtím.
18.4. – lepší se stehna, krk od 13.4. beze změny, nálada dobrá, - břicho v dobrém stavu, jenom jsou vidět škrábance.
19.4. – ohyby od 17.4 lepší, levá ruka se hojí rychleji, nohy asi stejně, na chodidle nejsou – zlepšení.
20.4. – ohyby se dále zlepšují, dneska jsem byla bohužel velmi nervózní, krk je červený.
21.4. – krk se ještě nehojí, bez výrazných změn
22.4. – pomalu se hojí ohyby, krk je ještě stále červený
23.4. bez výrazné změny, ohyby pomalu hojí, od 21.4. zmizela nervozita
24.4. – objevily se drobné body na dlani asi od Jaru, ekzém na nártu lepší
25.4. – body na dlani přetrvávají, velká svědivost na břiše, drobné vyrážky na prstech ruky
26.4. – pomalu se ztrácejí vyrážky na dlani, pomaleji lepší ohyby
27.4. – zlepšení nártu, krku, zad
28.4. - zlepšení nártu, krku, břicha
29.4. – zhoršení ruky, holeně, červený krk
30.4. – ruka dobrá, hodně svědí ohyby, zahojená ruka – hodně suchá kůže a svědění
1.5. – pomalé postupné zlepšení všude, jen ohyby horší
2.5. – 9.5. - bez výrazného zlepšení ani zhoršení, postupně se zlepšují ohyby, lépe se hojí levá ruka a dole pravá noha, na zádech mám už jen škrábance, kdybych si to neškrábala, tak už bych možná nic neměla. Krk se z dne na den zlepšuje.
10.5. – 14.5. – postupně se zhoršuje můj stav, krk je čím dál tím horší od té doby, co je teplo. Zhoršují se ohyby na ruce i noze, objevily se i fleky na noze.
15.5.- 20.5. – začala jsem brát homeopatický lék Ant-c LM I, co když to pomůže, ale po několika dnech nebylo výrazné zlepšení.
21.5. – 28.5. není žádné výrazné zlepšení, spíš se zhoršuje můj stav, zase se hůře pohybuji, i krk mám červenější.
29.5. – 30.5. – jakoby se mi začaly zlepšovat ohyby na nohách, už mě tolik nebolí, když chodím. Krk se mi ještě nelepší a i na zádech mám několik ran.

 

Kontrola č. 3 (31.5.1998)

 

Předtím problém psychiky trošku zlepšen, teď stejně jako předtím. Ekzém je zase na povrchu, trošku lepší stav než předtím. Vyschne ji kůže od tepla, horší sluncem, horkem, zlepšené deštěm. Ekzém na krku škrábe do krve, od prachu zhoršený ekzém. Ekzém ruce, paže, dlaně, nohy, záda, břicho a teď se lepší. Svědění – zlepšuje škrábání, pak se to uklidní. Mívala v červnu předtím velké zhoršení, chtěla by se koupat, velmi ráda plave. Měla normální rýmu 2-3 dny, hodně kýchání, nebyla to alergická rýma jako předtím. Bolest hrdla, škrábavá a štípavá. Suchý kašel, při začátku rýmy bolest hlavy, píchání sem tam – nepamatuje si.

 

Je vtipná, má svůj rozum, je realistická, více komunikuje. Psychiku neví posoudit změnu, má proměnlivou náladu, škola problém, je podrážděná z každé maličkosti, při změně nálady zhoršení ekzému, nesouhlas nesnese, je tvrdohlavá.

 

Mé pozorování: Je klidnější, více se usmívá, dodržuje doporučené věci.

 

Kůže se šoupala ještě málem měsíc, na levé dlani uprostřed má červené suché skvrny (nový symptom).

 

Po podání léku měla více energie, dokázala více udělat, lépe reagovala na stres.

 

V noci větší zhoršení, více svědění, zakrývá svůj stav, více se obléká, dokáže už více komunikovat ve společnosti, více umí mluvit, chce více společnost, je samostatná, chodí více ven na více akcí. Zaujímá se více o okolí, asi onemocnění ze zklamané lásky. Umí se více přizpůsobovat lidem, pláče po filmu (Titanic), je sentimentální, nereagovala na měsíc – hledala ho. Přešla ji velká žíznivost, teď nevypije 1litr, pije málo, nemá pocit žízně. Spí do oběda, chce studené, ne ledové. Horké nemá ráda, ani jídlo, ani pití (hlavně v horku). Má dobrou chuť k jídlu, dokáže se dobře najíst, chce maso, kuřecí, méně sladké.

 

Činnost? Teď navléká korále, kreslí, chodí na výlety, má ráda pavouky, dělá náhrdelníky, prsteny. Má sklon sedět, je doma zavřená, náboženské sklony – náboženské zoufalství, menší citlivost k hluku, vzteklá na někoho.

 

Nepořádek přetrvává, už nečeká tolik na konec týdne, kolem krku má rolák, nemá citlivost kolem krku. Teď spí na pravém boku, měla bílé skvrny pod nehty. Oči svědění, má je unavené. Chodí pozdě spát, ospalost přes den, na jazyku zlepšeny bílý povlak. Bolest noh píchavá až kulhání, pocit necitlivosti před deštěm, před změnou počasí. V posteli se už neodkrývá. Upravil se menses po podání léku, má menší bolesti, křečovitá bolest na obou stranách, před zhoršením 1-3 dny, první den nejhorší, tmavá krev, stolice bez problému. Má teplejší ruce a nohy. Tvrdá sebekritika, netrpělivost přitom, když něco nejde. Neschopná hovoru, je podrážděná, poslouchá hudbu nahlas, nechce být vyrušovaná, touha po samotě. Mluví rychle, nepromyslí si věci, problém s komunikací s lidmi, už jí netřese zima.

 

Terapie: Doporučeno Antimonum crudum C30, 1 dávka (3 kuličky).

 

Kontrola č. 4 (4.8.2001)

 

Scházíme se s pacientkou po třech letech kvůli návratu symptomů ekzému, má stres před maturitou. Symptomy měly stejné modality jako před třemi lety, nová věc byla ovlivnění ekzému psychikou. Při dobré zprávě nebo setkání s přáteli se ekzém zlepšil a naopak při špatné zprávě, něco nepříjemného se zhoršil. Duševní vliv má největší působení na ekzém!

 

Nervozita evokuje škrábání a to zhoršení ekzému. Proč je hodně nervózní? Příčinou je neopětovaná láska, je zamilovaná do jednoho spolužáka, ale ten ji nechce. Ale dalším důvodem je zamilovanost do učitele a teď se mezi nimi nedokáže rozhodnout. Onemocnění ze zklamané lásky.

 

V čem by ji měla homeopatie pomoci? Chce být otevřenější, lépe vypadat a trošku přibrat, ale hlavní problém je nedostatek sebedůvěry, to by potřebovala zvýšit.

 

Vrátil se i problém s úplňkem – nespavost, sny o lásce. Teď ji přitahuje tma, má ráda procházky ve tmě, jízdu na kole při úplňku. Při úplňku řve na měsíc jako vlk. Teď má ráda tmu, má v pokoji zatažené rolety. Citlivost na dotek přetrvává, záleží na tom, kdo se jí dotkne – nemá to ráda.

Nakonec ještě pár zajímavostí: pacientka se v současnosti mazlí s kočkami, její kamarádka má čtyři kočky - což by bylo předtím kvůli alergii na zvířecí srst nemyslitelné. Když ji před třemi lety zmizel ekzém, tak se jí objevily na zádech vyrážky, ty teď zmizely a vrátil se ekzém.
 
Terapie: Doporučeno Antimonum crudum C 30, 1 dávka (3 kuličky).
 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář