Jdi na obsah Jdi na menu
 


Homeopatická terapie v těhotenství

Charakteristiky duševní stránky: příprava – hlavně během prvního těhotenství – na novou roli, na mateřství. Mohou se změnit emocionální reakce nastávající maminky. Může potřebovat více péče, často se může stát přecitlivělá na různé podněty.

article preview

Těhotenství má i tělesné a duševní aspekty.

Zvýší se i citlivost na homeopatické léky. Proto je málokdy třeba během těhotenství použít vyšší potenci, stačí střední potence (30 CH) nebo ještě nižší. Vyšší potence by měl doporučit jen lékař znalý klasické homeopatie, protože homeopatický lék působí nejen na maminku, ale i na plod.

Těhotenství má i tělesné a duševní aspekty.
Charakteristiky duševní stránky: příprava – hlavně během prvního těhotenství – na novou roli, na mateřství. Mohou se změnit emocionální reakce nastávající maminky. Může potřebovat více péče, často se může stát přecitlivělá na různé podněty. Zvýší se i citlivost na homeopatické léky. Proto je málokdy třeba během těhotenství použít vyšší potenci, stačí střední potence (30 CH) nebo ještě nižší. Vyšší potence by měl doporučit jen lékař znalý klasické homeopatie, protože homeopatický lék působí nejen na maminku, ale i na plod.

V tomto životním období se mohou dostat na povrch i dávná, potláčená napětí. Často vidíme tento příklad v případě těhotenského zvracení. Tyto psychosomatické symptomy nám nabízí i možnost řešení potlačených starostí díky homeopatické terapii. Tehdy ovlivní výběr léku životní situace maminky a i její mentální stav. Při předepsání chronického léku jsou důležitými zachytnými body – vztah k jídlu a pachům – touhy a odpor. Mohou se změnit i zvyky související se sexuální touhou a společenským chováním.

Tělesnou stránku charakterizuje zvýšená činnost orgánových systémů, kvůli většímu zatížení. Vzroste spotřeba výživných látek – z nich nejvíce vápník a železo. Homeopatie pomůže při posledním problému úpravou a harmonizací vstřebavání a využití namísto předávkování – tak léčíme například anémii z nedostatku železa. Část těchto problémů způsobuje samo těhotenství: kvůli změně statiky se objevují potíže pohybového ústrojí, otoky nohou, a taky žaludeční a střevní problémy atd. U těchto problémů je udržující příčinou těhotenství a homeopatickými léky je můžeme zmírnit, většinou i dosáhnout absenci potíží. V tomto případě je doporučeno podávání nízké potence – C nebo D12, 4 – 5 x denně, po zlepšení řidčeji v tzv. "připomínající dávce".
Velkou výhodou homeopatických léků je to, že nejsou toxické, nezpůsobují poruchu vývoje plodu. Při dodržení zásad výběru potence a dávkování, nemají vedlejší účinky a na na těhotenství jsou úplně bezpečné.

Doporučené všeobecné zásady dávkování:
Při tělesných potížích C nebo D12, 2 – 3 x denně, kůru maxium po dobu 5 dní. Poté už řidčeji v "připomínacích dávkách".
V případě problémů psychosomatického původu C30 1 – 2 dny. Opakování dávky může být nejdříve za týden, v případě zlepšení řidčeji.
V případě akutního stavu se může použít vyšší potence – C200, 1 – 2 dávky. Takové může být prudké zvýšení krevního tlaku před těhotenskou křečí, potrat s vydatným krvácením. I tehdy se může použít potence C30 každých 5 až 10 minut, maximum ve 4 až 5 dávkách.

NEJČASTĚJŠÍ PROBLÉMY BĚHEM TĚHOTENSTVÍ:

BOLEST ZAD:

ARNICA MONTANA
Zvýšená fyzická zátěž, potíže se objevily kvůli přetížení. Je doprovázena s pocitem pohmoždění a svalovou křečí.

KALIUM CARBONICUM
Natažené kloubové šlachy (vazy), všeobecné uvolnění pojivové tkáně – je to charakteristické pro každé těhotenství v rozdílné míře. Bolest zad se zmírňuje vleže na zádech, masáží. Maminka se cítí unavená, slabá a potí se. Ráda si drží dělohu rukou, má uvolněnou břišní stěnu. Častými doprovodnými symptomy jsou: trávicí problémy, edém.

RHUS TOXICODENDRON
Vyvolávající příčinou může být náhlý pohyb, vyvrtnutí, namožení. Lokalizované teplo zmírňuje bolest. Nejhorší je to po vstávání a na začátku pohybu, tehdy bolest doprovází ztuhlost a pocit "přiskřípnutí". Po začátku pohybu se "rozchodí", pokračující pohyb zmírňuje bolest.

SEPIA SUCCUS
Častá lokalizace potíží je oblast okolo lopatek. Maminka má pocit jakoby se jí "provalila" záda. Bolest může být i bodavá. Vnitřní orgány – oblast žaludku, dělohy, konečníku může doprovázet pocit prolapsu, v oblasti žaludku se tento pocit nezmírňuje ani jídlem. Často je maminka vyčerpaná, lhostejná, podrážděná. Potíže se zmírňují intenzivním pohybem, masáží, sezením a lehem se zhoršují.

TĚHOTENSKÝ ASCITES – EDÉM:

Způsobuje ho změna skladby a objemu krve – fiziologické zředění a ještě vyvolaný tlak těhotné dělohy na cévy v oblasti malé pánve. Mírné potíže nená smysl léčit, vážnější potíže můžeme zmírnit homeopatickými léky ovlivňující ledviny a oběh krve.

APIS MELLIFICA
Napjatá, lesklá kůže. Do moči vylučuje bílkovinu.

DIGITALIS PURPUREA
Posiluje přetížený oběh, snižuje pokles tlaku v cévách. Mimo nohou opuchají i prsty rukou, otoky prstů se stupňují v noci. Po sebemenší námaze se může objevit palpitace srdce.

PILOCARPUS JABORANDI
Zmírňuje stagnaci krevního oběhu v cévách. Napjatý otok hlavně v dolních končetinách, v obličeji. Těhotná je potivá, to je nejvýraznější v noci. Může se stěžovat i na zvýšené slinění. Nejčastějšími doprovodnými příznaky jsou slabost, pocit palpitace srdce, nespavost.

KALIUM CARBONICUM
Je to dobrý lék na ledviny. Oteklé nohy, lýtka. Otok je i v obličeji a okolo očí.

ANÉMIE Z NEDOSTATKU ŽELEZA:

Plod má během těhotenství celkovou potřebu 5 gramů železa ke svému vývoji, proto homeopatie harmonizuje vstřebání a využití namísto předávkování železem. Přirozeně je důležitá správná životospráva. K pokrytí spotřeby železa vždy upřednostňujeme přirozené zdroje železa.

Možnosti homeopatické regulace:
FERRUM PHOSPHORICUM D6-12 formou kůry, poté v "připomínající dávce" sem tam.
PHOENIX FERRUM KAPKY – sparistický lék obsahující i homeopatický komponent.
KONSTITUČNÍ LÉK – v případě konstituce nachýlné ke krvácení. Lék by měl předepsat lékař.

TRÁVICÍ POTÍŽE BĚHEM TĚHOTENSTVÍ – pálení žáhy, nadýmání, zácpa, hemeroidy:

Hormonální změny doprovázející těhotenství neuvolní jen svaly dělohy, ale i jiné orgány obsahující hladké svalstvo, proto poklesne i tonus výživového kanálu. Stagnace krevního oběhu v cévách a zácpa napomáhá vytvoření hemeroidů. Při jejich léčbě je důležité, aby vedle homeopatických léků pacientka dostala i odpovídající stravu – potravu bohatou na vlákninu – a pohybem i cvičením pomůžeme organismu. Můžeme používat i přirozené doplňky potravy, jako je např. marmeláda Tamarin.

AESCULUS HIPPOCASTANUS
Je indikovaný při hemeroidech. Stolici může doprovázet krvácení. To může být doprvázeno bolestí jako "bodnutím střepiny".

ALUMINA
V břiše pociťuje bolestivé impulzy, ale svalstvo konečníku je slabé, není schopno vyprázdnit svůj obsah. Stolice může být tenká a měkká, bobkovitá, zároveň tvrdá. Kvůli přesílení od vzniklých hemeroidů je i krvavá. Pacient Alumina všeobecně nemá rád brambory, které ho, jako i jiná potrava obsahující škrob, zhoršuje.

BRYONIA ALBA
Pocit suchosti. Stolice je většinou tvrdá. Bolest v oblasti konečníku je nejsilnější po stolici.

CARBO VEGETABILIS
Silné nadýmání, nejvíce v oblasti horního břicha. Pálení žáhy, kyselé říhání, které dočasně zmírňuje potíže. Po jídle zhoršující pocit plnosti v břiše.

CHINA OFFICINALE
Celá oblast břicha je nafouklá. Kyselé nebo hořké říhání, které neulevuje potížím. Pomalé trávení, nechuť k jídlu, pocit slabosti. Mléko a jezení ovoce zhoršují stav.

COLLINSONIA CANADENSIS
Vedoucím symptomem je zácpa. Stolice je dlouho v konečníku bez toho, že by se objevilo nucení na stolici. Vyprázdňuje se s pocitem suchosti. Hemeroidy, trávicí potíže, nadýmání se často připojí k problémům zácpy.

LYCOPODIUM CLAVATUM
Nadýmání je nejvýraznější hlavně v dolní části břicha. Už po snězení malého množství jídla se u něj objeví pocit plnosti, plynatost. Kyselé, hořké říhání, které nezmírňuje potíže.

NUX VOMICA
Pálení žáhy, nevolnost, pocit kamene v žaludku kvůli pomalému trávení. Nadýmání. Sklon k zácpě. Hodně nucení na stolici, s malým výsledkem. Z namáhání vzniknou hemeroidy, které svědí, po stolici mohou i krvácet. Musíme myslet na tento lék, když maminka pije hodně kávy a užívá hodně stimulujících prostředků.

PULSATILLA P RATENSIS
Pálení žáhy je vedoucím symptomem. Objeví se po snězení tučného, vepřového masa.

SEPIA SUCCUS
Chronická zácpa. Hemeroidy objevující se během těhotenství, které při stoji, chůzi propadnou dopředu. Doprovází je svědění, bodavá bolest a krvácení.

SILICEA TERRA
Zácpa je vedoucím symptomem. Kvůli ochablosti konečníku způsobuje vytlačení i normální stolice potíže. Mohou se objevit hemeroidy s píchavou bolestí. Nadýmání, které se stupňuje po pití mléka.

TĚHOTENSTVÍ OHROŽUJÍCÍ POTRAT:

Nedá se předejít každému potratu ani homeopatickou terapií. Když proběhne potrat i napříč homeopatické léčbě, tak většinou je málo krvavý a méně bolestivý.

Když má potrat duševní příčinu např. intenzivní emoce, následek stresu, tak podle příčiny můžeme zvolit lék. Při leknutí můžeme podat Aconitum napellus, Gelsemium sempervirens, Opium; v případě akutního žalu Ignatii.

Když byl způsoben fyzickým traumatem, přetížením:

ARNICA MONTANA
Děloha postihnutá traumatem, potíže objevující se po hrubém vyšetření, krvácivé špinění. Vždy je indikovaná jako prevence potratu po odběru vzorku na genetické vyšetření.

ERIGERON CASCADENSIS
Vyvolávající příčinou je přesilení, vyčerpání. Krvácení a bolest se pohybem stupňuje, odpočinkem se zmírňuje, ustoupí.

RHUS TOXICODENDRON
Je indikovaný v případech, kdy se potíže objevily po natřásání.

Podle symptomů můžeme zvolit specifický lék. Nejčastějšími léky jsou:

AMBRA GRISEA
Postarší maminka má sklon k silné zácpě. Krvácení začíná během nebo po stolici.

CAULOPHYLLUM THALICTROIDES
Silná, křečovitá, porodní bolest. Slabé tmavé krvácení. Pocit bolesti je nejsilnější v okolí ústí dělohy. Placenta se začne tlačit do oblasti krčku dělohy, proto je při gynekologickém vyšetření těhotné dělohy hmatatelné vcucnutí jako u přesýpacích hodin (cervikální abortus).

CIMICIFUGA RACEMOSA
Silná, křečovitá bolest, lokalizovaná křížem mezi kyčle nebo vaječníky. Krvácení je tmavé, se sraženinami. Intenzita bolesti se mění v přímé závislosti na množství krvácení. Stav Cimicifugy se nejčastěji objevuje v druhém až třetím měsící těhotenství. Vyvolávající příčinou může být strach, leknutí, ochablost děložního svalstva.

CROCUS SATIVUS
Krvácení předchází to, že těhotná zvedla nějaký těžký předmět. Často se objeví tyto symptomy ve třetím měsící těhotenství – tmavé vláknité krvácení a křečovitá bolest. Pro těhotenství je charakteristické brzké vnímání pohybu plodu, které jsou bolestivé pro maminku a většinou na pravé straně.

IPECACUANHA URAGOGA
Krvácení je světlé barvy, velmi vydatné. Doprovází ho nevolnost a zvracení, které dále stupňuje krvácení. I přes zvracení má čistý jazyk. Stav Ipecacuanhy se nejčastěji objevuje v druhém měsíci.

KALI CARBONICUM
Potrat se spustí většinou v druhém až třetím měsíci. Doprovází ho vyzařující bolest z kříže do zad a stehen se slabostí, pocením. Může být i konstitučním lékem, při opakovaných potratech musíme na něj myslet.

NUX MOSCHATA
Tmavé, hojné krvácení. Pacientka je náchylná k přecitlivělosti nervového systému, k mdlobám a zimomřivosti. Důležitým doprovodným znakem je nepřítomnost žízně při suchosti úst.

SABINA JUNIPERUS
Častý stav druhého až třetího měsíce. Krvácení je vydatné, světlé barvy, se sraženinami. Stupňuje se pohybem, vytéká proudem. Pacientka je teplokrevná. Nesnese, aby ji přikryli, touží po čerstvém vzduchu.

SECALE CORNUTUM
Příčinou může být ochablost dělohy, nevyvinutí. Krvácení je tmavé, kouskovité. Pacientka nesnese přikrytí, teplo. Lék pro lidi trpící křečovými žilami a ochablým svalstvem.

TĚHOTENSKÉ ZVRACENÍ:

Často najdeme v pozadí příznaků potlačené problémy. Lékař znalý klasické homeopatie předepíše lék na základě celkového obrazu pacienta, ale i symptomatickými léky se dá hodně pomoci.

COCCULUS INDICUS
Zvracení se objevuje ráno po vstávání. Zhoršuje se pitím tekutin, z pozdvihnutí hlavy, pohybem. Doprovází ho závrať charakteristická točením.

COLCHICUM AUTUMNALE
Ten, kdo potřebuje tento lék, je pro něj charakteristická přecitlivělost. Je přecitlivělý na pachy, na vzruchy z okolí, na rozhovory v jeho blízkosti i na chování. Nevolnost stupňuje pach jídla, ale už i podívaná ji může stupňovat, dokonce už i to, že pomyslí na jídlo. Nemůže hlavně rybu, vejce a tučné. Leh hlavně na pravém boku zmírňuje jeho potíže. Můžeme najít hodně trávicích potíží mimo sklonu k zvracení – nadýmání, průjem, koliku. Je citlivý i na hormonální změny, proto je častým lékem při zvýšeném množství HCG hormonu produkovaného placentou v druhém až třetím měsíci těhotenství.

IGNATIA AMARA
Proměnlivá nálada, chování. Je tichá, nemluvná, pak náhle přejde do rozmárného chování. V historii pacientky může být zármutek, sebeobviňování. Povzdechy, pocit knedlíku v krku jsou častým doprovodným jevem. Zvracení je náhlé, křečovité a výdatným sliněním, po jídle se zhoršuje její stav. Pocit prázdnoty v žaludku. Zkouší různé diety, ale to jenom stupňuje její problémy.

IPECACUANHA URAGOGA
Má velmi silnou nevolnost, kterou zhoršuje prudké křečovité zvracení. Má nucení na zvracení i při vyprázdněném žaludku. Zvláštním symptomem je to, že se před zvracením objeví prudké svědění kůže. Vždy čistý jazyk, časté vydatné slinění. Pro mentální stav je charakteristická povýšenost a povýšenecké zaměření.

LOBELIA INFLATA
Prudké zvracení, stav se zhoršuje po jídle. Je doprovázeno vydatným sliněním. Nevolnost zmírňuje jeden až dva hlty vody. K nucení na zvracení se mohou připojit symptomy dýchacích cest – nucení ke kašli, obtížné dýchání.

NUX VOMICA
Prudké zvracení brzo ráno, se zvratky žluče. Řada souvisejících fyzických potíží posílí předepsání léku – nespavost, migréna, pálení žáhy, zácpa, hemeroidy. Pro mentální stav je charakteristická podrážděnost, soutěživost, workoholik. Stále něco dělá, jako by soutěžil sám se sebou. U moderních lidí typu manažera a při nadměrném užívání stimulantů musíme myslet na Nux vomicu.

PHOSPHORUS
Silná nevolnost, která se přechodně zmírňuje pitím studené vody. Po ohřatí vody v žaludku ji vyzvrací. Nevolnost je doprovázena slabostí a někdy necitlivostí rukou. Milí společenští lidé. Jsou velice komunikativní, snadno navazují vztahy. Nesnáší hladovění, má rád studená jídla a zbožňuje zmrzlinu.

PULSATILLA PRATENSIS
Musíme myslet na tento lék hlavně při večerních, nočních potížích, je to charakteristická doba zhoršení. Nevolnost se zmírňuje vlivem čerstvého vzduchu. Žaludek má citlivý na tučná jídla, potíže se mohou objevit i za delší dobu po jídle. Potvrzující všeobecné a mentální symptomy – nesnese horko, nepřítomnost žízně, potíže s krevním oběhem v cévách, přecitlivělost, plačtivost, touží po společnosti a podpoře.

SEPIA SUCCUS

Ranní, charakteristické slizké zvracení, jakmile se vzbudí a otevře oči. Nevolnost se stupňuje jídlem, pitím, působením pachů. Těhotná chce octové, kyselé věci, ty zmírňují i její potíže. Má často migrény. Může mít další potíže jako zácpu, hemeroidy, bolest zad, pocit prolapsu v oblasti žaludku. Je podrážděná nebo lhostejná. Podstatou stavu Sepie je to, že se musí podřídit nechtěné věci, proto na ni mysleme i u neplánovaného nebo několikaterého těhotenství.

SILICEA TERRA

Ranní nevolnost nebo hned po probuzení nebo po zahřátí od pohybu. Slabost doprovázená palpitacemi srdce. Nadýmání, úporná zácpa může ještě způsobovat potíže. Pro mentální stav je charakteristická ústupnost, touha vyhovět požadavkům. Má svoje vlastní představy, ale je nerozhodná v jejich uskutečnění, ustoupí pod nátlakem okolí.

SYMPHORICARPUS RACEMOSUS
Je to velmi dobrý symptomatický lék, američtí homeopati XIX. století ho často používali na léčbu těhotenského zvracení nebo k jeho prevenci. Doporučovali podání jedné až dvou dávek v střední nebo vysoké potenci – C30, C200 namísto jeho použití v kúře. Potíží je neustálá nevolnost a zvracení, které se zhoršuje sebemenším pohybem, všemi jídly, pachem jídla, i pomyšlením na jídlo. Nejsnesitelnější bude nevolnost v leže na zádech.

TABACUM NICOTIANA
V první řadě je to symptomatický lék, obraz léku se podobá otravě nikotinem. Maminka je nápadně bledá. Trápí ji silná nevolnost a prudké zvracení. Je velmi slabá, třese se a má závrať. Nevolnost doprovází slinění. Její symptomy se zhoršují pohybem, čerstvý vzduch a odkrytí břicha zmírňuje potíže.

ZÁSTAVA ŽLUČE, JATERNÍ PORUCHY:

Hormonální změny doprovázející těhotenství mohou kvůli výšší hladině hormonů, způsobovat jaterní poruchy různé závažnosti, které se mohou měnit od lehkých potíží v oblasti jater, únavy a ospalosti až do žloutenky, jílovité stolice. Lékem první volby je CHELIDONIUM. Čím jsou vážnější symptomy, tím je vyhodnější zvolit vyšší potenci léku – při mírných potížích stačí 12, při vážnějších 30, popřípadně jedna až dvě dávky C200. Na zástavu žluče a doprovodné mučivé svědění dobře působí DOLICHOS v potenci D nebo C12, užívané v kúře.

LÉČBA ONEMOCNĚNÍ MOČOVÉHO SYSTÉMU:

EQUISETUM ARVENSE
Podrážděný měchýř. Pocit plnosti v oblasti močového měchýře, který nezmizí ani po vyprázdnění měchýře – často ho způsobuje tlak dělohy. Je to jeden ze základních léků při potížích s močovými cestami v těhotenství.

CANTHARIS VESICATORIA
Je indikovaný v akutních případech zánětu močového měchýře. Je pro něj charakteristická neústalé a bolestivé nucení na močení. Moč se vylučuje málem jen po kapkách a doprovází ho pálivá, řezavá, bodavá bolest v oblasti měchýře, v ústí močového měchýře a močových cestách. Nejsilnější je při močení, ale nepřestane ani po vymočení. Moč je hustá, tmavá, často krvavá.

PULSATILLA PRATENSIS
Moč je hustá, koncentrovaná, silně páchne amoniem. Bolest z oblasti měchýře vyzařuje do stehen. Moč může ukapávat. Druhý základní lék při problémech s močením v těhotenství.

SASAPARILLA OFFICINALIS
Močení jde velmi těžko, musí dlouho tlačit, ve stoji je lehčí vyprazdnění moče. Bolest se stupňuje na konci močení.

BOLEST PRSOU V TĚHOTENSTVÍ:

BRYONIA ALBA
Prsa jsou napuchlá, citlivá, každý pohyb stupňuje nepříjemný pocit. Dobře snáší nošení těsné podprsenky.

CONIUM MACULATUM
Žlázy jsou bolestivé, dají se nahmatat jako tvrdé uzliny. Na dotek jsou velmi citlivé, i chůze po schodech vyvolává nepříjemné pocity. Může se objevit i neuralgická bolest. Bradavka je často obrácená dovnitř. Lék se připravuje z jedovaté rostliny, proto se doporučuje užití jedné až dvou dávek C30, užití další dávky jen v případě relapsu. Nižší potenci nepoužívejme.

SEPIA SUCCUS
Prso je citlivé na dotek, píchavé bolesti v oblasti prsou. Může se objevit i pálivý pocit, který je nejvíce cítit v bradavkách.

KŘEČOVÉ ŽÍLY, ZÁNĚTY VARIXŮ:

Zhoršení varixů během těhotenství můžeme předejít konstitučním lékem. Zánět povrchních cév dobře reaguje na homeopatickou symptomatickou léčbu. Trombóza hlubších žil si vyžaduje nemocniční ošetření, aby se předešlo komplikacím.

APIS MELLIFICA
Zápalené a oteklé žíly. Kůže nad opuchem je lesklá, napjatá, bledá nebo světle rudá. Píchavá, pálivá bolest, která se stupňuje sebemenším dotekem, teplem. Zlepšuje se studenými obklady.

ARSENICUM ALBUM
Zápalené, lividní žíly. Pálivá bolest, která se zmírňuje teplými obklady.

CAUSTICUM HAHNEMANNI
Bolestivé žíly na nohách, bolest se stupňuje chůzí.

HAMAMELIS VIRGINIANA
Sklon ke krvácení – modré skvrny na nohách. Sklon k zánětům s pálivou a píchavou bolestí. V oblasti žil se na pohmat nacházejí zapalené, citlivé uzlinky jako korálky na věnečku. Kůže nad ními je velice citlivá. Vyvolává takový pocit, jakoby na těch místech byla nějaká rána.

PULSATILLA PRATENSIS
Žilní systém na nohou má sklon k zánětům a krvácivosti. Varixy probleskují na kůži svou modrostí, během těhotenství se zhoršuje jejich stav. Potíže se stupňují k večeru.

VÝTOK:

Během těhotenství se zvýší i náchylnost k infekci pochvy. Pro symptomatickou léčbu v těhotenství doporučujeme v první řadě homeopatické léky připravené z rostlin – jejich účinek nastoupí rychleji, rychleji odezní.

HYDRASTIS CANADENSIS
Je indikovaný v případech hustého, žlutého, provazcovitého sekretu. Svědění ve vulvě. Výběr léku mohou podpořit i ostatní symptomy vyčerpání a problémy s trávením.

KREOSOTUM
Páchnoucí, velmi dráždivý, leptající sekret. Zanechává fleky na spodním prádle. Je žlutý, někdy krvavého charakteru. Ve vulvě silný, pálivý pocit bolesti.

PULSATILLA PRATENSIS
Výtok je hojný, proměnlivého zabarvení, krémovitý. Přes velké množství způsobuje málo iritací a bolestí.

SEPIA SUCCUS
Ve všeobecnosti málo žlutozeleného sekretu. Napříč malému množství velmi silné svědění. Bolestivý pocit tahu dolů.

TĚHOTENSKÁ TOXIKÓZA:

Triáda problémů během těhotenství jako je vysoký krevní tlak, edém, vylučování bílkoviny v moči, které mohou ve vážných stavech vést ke křečovitému záchvatu, k poruchám funkčnosti ledvin, můžou zavinit úmrtí plodu. Jedná se o pacientku, která musí být vždy pod lékařskou kontrolou. Léky použitelné k první pomoci používáme v potenci D nebo C30 – D nebo C200:

BELLADONA ATROPA
Zvýšení krevního tlaku, pocit návalu. Červený obličej, lesklé oči. Podrážděnost. Rozšířené zorničky. Stupňující zmatek mysli. Lék první pomoci v případě těhotenského křečovitého záchvatu.

GLONOINUM
Zvýšení krevního tlaku, pocit návalu do hlavy a hrudníku. Rozštěpující bolest hlavy, která se zhoršuje předklonem, teplem. Necitlivost prstů způsobuje překrvení mozku, proto maminka těžko něco uchopí, vypadnou jí věci z rukou. Může mít lesknoucí se oči. Do moči se vylučuje bílkovina.

MELILOTUS OFFICINALIS
Osvědčený lék na prevenci těhotenského křečovitého záchvatu (eklampsie). Zvýšení krevního tlaku, překrvení hlavy, krvácení z nosu. Stupňující se zmatení mysli – otupělost nebo vzrušení, ospalost. Kvůli špatné artikulaci těžko srozumitelná, rozmazaná řeč. Poruchy vidění, nejčastěji zamlžené vidění nebo černé skvrny v zorném poli.

PŘÍPRAVA DĚLOHY NA POROD:

Homeopatickou terapií zahájenou týdny před porodem dosáhneme, aby během porodu děložní svalstvo přiměřeně a dobře koordinovaně fungovalo a aby hrdlo dělohy bylo roztažitelné "zrálé". Díky tomu bude porod dobře pokračovat a i pocit bolesti bude mírnější. Je známo vícero protokolů. Já doporučuji tento:

Stačí zahájit přípravu dělohy v termíně blízkému zralosti těhotenství, to je po 35. týdnu.

První den je třeba užít jednu dávku Pulsatilla C30, je to lék na nepravidelnou činnost dělohy a nakonec těhotenství se maminka často dostane do stavu Pulsatilly – stane se přecitlivělou, touží po útěše, podpoře a péči.
Od dalšího dne po dobu pěti dní Caulophyllum D nebo C12 jednu dávku. Je to lék na zmírnění normotonních bolestí, tonizuje dělohu, napomáhá k zralosti děložního hrdla. Stačí nízká potence, vždyť chceme ovlivnit děložní svalstvo na fyzické úrovni.
Uděláme si jeden den pauzu.
Znovu následuje užití jedné dávky Pulsatilla C30.
Po dobu pěti dní užíváme Cimicifuga D nebo C12 jedenkrát denně. K tomu, aby porod probíhal dobře, musí se děloha stát schopnou uvolnit se i v přestávkách mezi bolestmi. To dosáhneme tímto lékem, který zároveň učiní hrdlo dělohy i zralejším, připravenějším na porod.
Následuje jeden den pauza.
Pak zase po jednom dni Pulsatilla, zase Caulophyllum pět dní, následující týden zase Cimicifuga, střídavě do spuštění porodu.

Zdroj: dr. Tóth János, Těhotenství

překlad © 2009 vilcakul.extra.hu